99 % lidí dělá podle odbornice tuto zásadní chybu při utírání na záchodě

Fotografie: Mattes / Creative Commons / Attribution 3.0

Pokud máte po návštěvě toalety často pocit, že nejste čistí a máte nutkání se neustále utírat, děláte velkou chybu. Stačí to dle odborníků třikrát.

Návštěva toalety je nedílnou součástí života každého člověka, a proto byste ji měli věnovat dostatek pozornosti. Právě totiž některé chyby, které při vyprazdňování provádíte, mohou přispívat k nebezpečných problémům, jako je vyrážka, vyšší riziko vzniku hemeroidů nebo dalších nepříjemností. Tato skutečnost se dle lékařky E. Mimi Arquilly týká například utírání řitního otvoru, které většina lidí provádí zbytečně intenzivně.

Nepříjemné potíže a jak se jim vyhnout

Většina lidí tráví čas na záchodě každý den, a to klidně i několikrát. Pravidelné utírání je tedy součástí rutiny, což je podle odborníků nebezpečná situace – tedy pokud se daný člověk má potřebu utírat vícekrát než je třeba. Právě totiž nadměrné používání toaletního papíru a jeho následné působení na danou oblast může přispívat k řadě nepříjemných problémů, včetně podráždění, hemeroidů, svědivost a dalších. Navíc je to zcela zbytečné.

Jak totiž uvádí Healthline, váš řitní otvor ve skutečnosti nebude nikdy perfektně čistí, a proto nemá smysl se ho snažit za každou cenu utřít jak nejlépe to půjde. Maximálně byste to měli děla třikrát, což je dle studií ideální počet na to, abyste se zbavili toho nejhorší. Samozřejmě existují situace, kdy je použití nadměrného množství toaletního papíru nezbytné, ovšem v takovém případě bude nejlepší se kompletně vysprchovat, zvolit sedací lázeň či bidet.

průjem, zácpa

Barva stolice je účinným pomocníkem k podchycení zdravotních potíží. Upozorní i na parazity a krvácení

Dobře poslouží například vlhčené ubrousky

Pokud si navíc začnete utírat hýždě pouze třikrát po každé návštěvě toalety, ušetříte tím také značné množství papír a nebudete muset tolik utrácet. Zároveň si dejte pozor na jeho druh, neboť některé výrobky mohou řitní otvor přímo dřít. Ty také zvyšují riziko výše uvedených problémů několikrát více. Velmi dobře se poté osvědčily vlhčené ubrousky, které můžete používat jak je libo.

toaleta wc
Fotografie: Freepik

Vhodným řešením je poté instalace flexi hadice, kterou se stačí po vykonání vaší potřeby umýt a budete čistí, případně samozřejmě bidetu, máte-li prostor, doporučuje doktorka Deborah Weatherspoon. Funguje nejspíše nejefektivněji a navíc vám ušetří plno peněz za zbytečný toaletní papír. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali o problémech, které vám hrozí pokud příliš často vysedáváte na záchodě s mobilním telefonem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]