Nápoje s mlékem nabízejí svou podporu lepšího spánku a relaxace. Je mezi nimi jahodové i matcha mléko

Fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Virální, barevná mléka – od jahodového po stále populárnější zlaté mléko. Jak lahodně vypadají, tak mohou také pomáhat při spánku, relaxaci, regeneraci svalů a při zánětech.

Před spaním si dopřát šálek teplého nápoje s mlékem je tradiční rituál, který mnoho lidí provozuje pro uklidnění a lepší spánek. Jednou z oblíbených variant je kurkumové mléko, které se těší stále větší popularitě. Kurkuma, známá pro své léčivé vlastnosti a vysoký obsah antioxidantů, se spojuje s mlékem, aby vytvořila lahodný nápoj, který nabízí mnoho zdravotních výhod, říká doktorka Natalie Olsen.

Protizánětlivé zlaté mléko

Všichni víme, že módní zlaté mléko má sílu zdravotních výhod. Od boje proti zánětům po dodávání dostatečného množství antioxidantů – kurkuma umí všechno. Toto běžné ájurvédské léčivé koření se také hojně využívá k podpoře kvality spánku. Teplé, zlatavé kurkumové mléko připravíte takto:

  • 2 šálky oblíbeného mléka (plnotučné, kokosové, mandlové atd.)
  • 1/2 lžičky mleté kurkumy
  • 1/2 lžičky skořice
  • centimetrový kousek čerstvého, oloupaného zázvoru
  • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu

Mléko, kurkumu, skořici, zázvor a med nebo javorový sirup zahřejte v malém hrnci, dokud nezačnou vřít. Dobře prošlehejte, aby se koření rozpustilo, a rozdělte do dvou hrnků. Zlaté mléko na spaní bojuje proti zánětům, chrání před oxidačním poškozením a nedostatkem spánku, podporuje relaxaci a snižuje hladinu úzkosti.

mléko a kurkuma
Fotografie: Freepik

Matcha mléko

Pití matcha před spaním je trochu kontroverzní téma kvůli kofeinu obsaženému v zeleném čaji. Obsah kofeinu v matcha je však relativně nízký (méně než polovina espressa) a je vyvážen přítomností sloučeniny L-theanin. Šálek mléka matcha bohatého na antioxidanty před spaním může mít pozitivní účinky na hladinu úzkosti, metabolismus a celkové zdraví. Aby toho nebylo málo, L-theanin zvyšuje hladinu serotoninu, GABA a dopaminu, což může prospívat kvalitě spánku a pomáhat vám relaxovat.

Jahodové mléko

Už jste někdy ochutnali čerstvé jahodové mléko? Pravé jahodové mléko bylo na jaře v Koreji trendem a nyní může být tato verze skutečně sladkou tečkou na dobrou noc pro děti i dospělé. Můžeme za to poděkovat antioxidantům, draslíku a nezbytným vitaminům obsaženým v jahodách. Například vitamin B6 je vynikající pro vyrovnání cyklu spánek-bdění a regulaci melatoninu. Díky vysokému obsahu vitaminu C jsou jahody skvělé pro celkové zdraví pokožky.

Oblíbená přírodní antibiotika, na která jsme díky reklamám na prostředky z lékárny, skoro zapomněli

Třešňové mléko

Třešně jsou nejen chutné, ale jsou také jednou z mála potravin, které přirozeně obsahují melatonin. Popíjení třešňové šťávy před spaním může zlepšit kvalitu spánku dospělých s nespavostí. Platí to zejména pro třešňovou šťávu. Višňová šťáva obsahuje blahodárnou směs melatoninu i tryptofanu, esenciální aminokyseliny, která pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu v těle. Serotonin hraje klíčovou roli v cyklu spánku. Snižuje také zánět a zlepšuje náladu a hladinu úzkosti.

levandule mléko
Fotografie: Freepik

Levandulové mléko

Levandule se často používá k podpoře klidného spánku a relaxace, od čaje až po aromaterapii. Ale proč ji místo rozptylování nezkusit pít? Pokud jde o klidný spánek, levandulová vůně zvyšuje pomalé vlny spánku a mohou vám zanechat pocit většího odpočinku a omlazení následující ráno. Proto je toto mírné sedativum skvělou volbou k popíjení před spaním.

Banánové mléko

Banány jsou skvělou zprávou pro přetížené svaly. Hořčík a draslík, které jsou v ovoci obsaženy, mohou mít pozitivní účinky na spánek a nespavost, zejména u starších lidí. A co víc, banány obsahují také tryptofan, aminokyselinu regulující spánek, o níž jsme hovořili výše. Hořčík v banánech působí také jako přírodní svalový relaxant, zatímco draslík může být účinný při léčbě syndromu neklidných nohou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]