Zlatým mlékem proti různorodým zdravotním problémům. Připravit ho během chvilky zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

Pandemie covid-19 ještě úplně neskončila. Na místě je tedy podpora imunitního systému vhodnou volbou potravin, které pomohou s ním bojovat.

Odolná imunita je snem snad každého člověka. Důležitá je zejména v sychravém zimním čase, kdy na nás útočí různé viry a bakterie. Její funkci lze podpořit také jídelníčkem. Z tohoto hlediska je výborná především kurkuma, která je skvělým antioxidantem. Asijské země ji už dávno využívají. Dejte na jejich zkušenosti a připravte si z ní lahodný nápoj, radí lékařka Alina Petre.

Jaké výhody nabízí kurkuma

V asijské kuchyni je oblíbeným kořením žlutě zbarvená kurkuma. Našinec ji zná z koření zvaného kari, kterého je součástí. Hlavní složkou kurkumy je kurkumin, jenž je silným antioxidantem. Působí proti poškození buněk a chrání organismus před infekcemi. Rozhodně není špatné si kurkumu oblíbit a zařadit ji do svého jídelníčku. Lze to tzv. zlatým mlékem, které si můžete dopřávat večer před spaním.

Fotografie: Pixabay

Jak se zlaté mléko připravuje

Hlavní ingrediencí zlatého mléka je už zmíněná kurkuma. Přidává se do kravského nebo rostlinného mléka. Dalšími přísadami může být skořice a zázvor. Někdo přidává i pepř. Záleží na osobních preferencích. Nápoj lze nejlépe osladit medem či javorovým sirupem. Postup přípravy je celkem jednoduchý. V hrnci budete zahřívat šálek mléka tak, aby nedosáhlo bodu varu. Přidáte jednotlivá koření od každého po 1 lžičce a mícháte. Nakonec nápoj dochutíte, aby byl tak sladký, jak vám to vyhovuje. Někdo ho pije i bez medu.

Jaké přínosy má zlaté mléko pro organismus

Už v minulosti lidé věděli, že zlaté mléko má příznivé účinky na lidské tělo. Zlepšuje stav pokožky, snižuje hladinu triglyceridů, podporuje trávení i funkci jater, snižuje vysoký krevní tlak a zrychluje metabolismus, čím přispívá k udržování optimální hmotnosti. Pokud chcete zhubnout, pití zlatého mléka vám bude nápomocné. Když si dáte šálek zlatého mléko na noc, bude se vám lépe spát. Má totiž přímý vliv na vaši náladu i mozkovou činnost. Bylinky a koření lidem odjakživa pomáhali v léčbě jejich neduhů.

Domácí lék proti nachlazení a depresi

Zlaté mléko si určitě připravte tehdy, kdy máte pocit, že se o vás pokouší nachlazení. Vyniká antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi a pomáhá organismu se lépe vyrovnat s přílivem virů a bacilů. Protože má zklidňující účinek na nervový systém, oplatí se zlaté mléko pít také v situaci, kdy trpíte depresí a po psychické stránce se necítíte nejlépe.

Zdroj: Healthline