Oblíbená přírodní antibiotika, na která jsme díky reklamám na prostředky z lékárny, skoro zapomněli

Fotografie: Depositphotos

Antibiotika vás nemusí stát spoustu peněz a rozhodně není potřeba užívat je ve formě prášku. Postačí vám přidat do jídelníčku tyto skvělé potraviny.

Pokud chcete posílit svůj imunitní systém a podpořit vaše tělo v boji proti bakteriálním a virovým infekcím, nemusíme užívat drahé chemické prostředky – začít byste měli především u svého jídelníčku. Existují totiž skvělá přírodní antibiotika, která nejenže skvěle chutnají, ale také vás díky svému bohatému množství zdraví prospěšných látek dokáží účinně uzdravit a posílit do budoucna. Seznamte se s těmi nejznámějšími přírodními antibiotiky, které jsou dostupné téměř v každém obchodě. Více prozradila lékařka Debra Rose Wilson.

Česnek proti zánětům a nachlazení

Česnek vděčí za své antibakteriální účinky především alicinu, který mu dodává charakteristickou štiplavou vůni. Tato sloučenina ničí streptokoky, stafylokoky způsobující otravy jídlem, hnisavé kožní infekce, zápal plic a myokarditidu, což je také důvod, proč bychom toto přírodní antibiotikum měli užívat při zánětu dutin, bolestech v krku, chřipce, nachlazení a střevních potížích. Pravidelná konzumace česneku navíc zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu špatného cholesterolu a krevního tlaku, a dokonce chrání před rakovinou.

Cibule pomáhá hojit rány

Cibule obsahuje stejně jako česnek sirné sloučeniny, včetně alicinu. Její šťáva však navíc dokáže zničit bakterie způsobující kožní infekce, včetně zlatého stafylokoka, urychluje hojení ran, vřídků, akné, popálenin a doporučuje se užívat také při zánětech dutin a průdušek, kašli, horečkách a nachlazení.

Fotografie: Pixabay

Cibule také prokazatelně zabraňuje ateroskleróze, snižuje riziko infarktu, snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cukru v krvi u diabetiků a reguluje hladinu cholesterolu. Přírodní antibiotika, jako je cibule a česnek, je nejlepší jíst syrové.

Sladké antibakteriální brusinky

Brusinky za své silné antibakteriální účinky vděčí především obsaženým rostlinným flavonoidům zvaným proanthokyanidiny a přítomnosti kyseliny hippurové. Tyto složky pomáhají při léčbě infekcí způsobených bakteriemi E. coli, zabraňují růstu bakterií na stěnách močového měchýře a chrání nás také před vznikem zubního kazu a onemocnění dásní. Brusinková šťáva navíc snižuje riziko infarktu a brzdí růst rakovinných buněk.

Propolis (včelí tmel)

Všechna přírodní antibiotika neslouží pouze k léčbě nebo konzumaci a propolis je toho dobrým příkladem. Tuto pryskyřici podobnou gumě vyrábějí včely z balzamických sloučenin obsažených v pupenech kaštanů, topolů, jedlí a modřínů. Tmel slouží především ke zpevnění struktury úlu, utěsnění hnízda a ochraně před mikroorganismy. Obsahuje však asi 300 látek vyznačujících se silnými antibakteriálními, antivirovými a antimykotickými vlastnosti.

Tymián proti parazitům, zažívacím potížím a kožním zánětům

Aromatický tymián disponuje antiparazitickými, fungicidními a baktericidními účinky, přičemž pokud jej máte ve formě oleje, můžete jej použít pro zmírnění kašle a chrapotu. Nálev z tohoto přírodního antibiotika se navíc doporučuje užívat při zažívacích potížích, neboť jeho složky dokáží stimulovat vylučování trávicích šťáv. Aby toho nebylo málo, můžete jej použít také jako antiseptikum k omývání drobných ran, kožních zánětů a akné.

Fotografie: Pixabay

Aromatické oregano

Oregano vděčí svým zdravotním benefitům především thymolu a karvakrolu, sloučeninám, které stejně jako v případě tymiánu disponují antimykotickými, antibakteriálními a antiparazitárními vlastnostmi. Toto přírodní antibiotikum se však používá také při bronchitidě a zažívacích potížích, protože přináší úlevu od syndromu dráždivého tračníku, nadýmání a působí proti průjmu. Zevně jej poté lze použít také ke zmírnění revmatických a migrenózních bolestí.

Šalvěj lékařská urychluje léčbu chřipky

Dalším skvělým přírodním antibiotikem je šalvěj lékařská, která si získala oblíbenost především pro svůj obsah éterického oleje. Ten dokáže urychlit zejména léčbu chřipky, infekcí, aftů a zmírňuje příznaky zánětu dásní, mandlí a krku. Nálev ze šalvěje poté napomáhá trávení, zabraňuje nadýmání, říhání, zmírňuje nadměrné noční pocení spojené s menopauzou a reguluje menstruaci.

Bazalka proti poruchám trávení a nechutenství

Bazalka je aromatická rostlina, která si získala oblíbenost ve světě medicíny pro její protizánětlivé, antibakteriální a antiparazitární vlastnosti. Nálev z jejích listů se doporučuje užívat zejména také při poruchách trávení a nechutenství, neboť pomáhá díky obsaženým složkám léčit nadýmání, záněty v krku. Toto přírodní antibiotikum však najde své využití také při léčbě migrény a dokáže snížit otok.

Skořice jako všelék

Posledním přírodním antibiotikem, které se řadí mezi příčku těch nejlepších, je aromatická skořice. Ta se vyznačuje protizánětlivými, antibakteriálními a protiplísňovými účinky, pomáhá v boji proti ekzémům, akné a omezuje růst a množení kvasinek. Aby toho však nebylo málo, užívání skořice vám pomůže ulevit si od zažívacích potíží, včetně nadýmání, průjmu a nevolnosti. Při vnějším použití pak dokáže zklidnit bolavé svaly a šlachy.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]