Přirozené způsoby pro zlepšení nálady, které fungují v podstatě ihned

Jsou dny, že bychom mohli energii rozdávat, sršíme optimismem, nešetříme úsměvy. Pak jsou tady také dny, kdy se naopak cítíme sklesle, unaveně, bez chuti do čehokoliv a rozhodně nelze o dobré náladě hovořit. To se prostě stává, k životu to patří.

Naštěstí existují způsoby, jak si náladu zlepšit a zvednout i energii. A kávou to nebude – i když ta určitě také není marná, pokud vám opravdu pomůže. Přinášíme tipy, jak ještě mimo šálku dobré kávy opět sršit optimismem a rozdávat alespoň kostrbaté úsměvy. I to se počítá.

1. Dobré jídlo

Ne jednou již bylo prokázáno, že jídlo má obrovský vliv na to, jak se cítíme. O tom, že existuje souvislost mezi mozkem a střevním mikrobiomem asi víte. Ovšem v danou chvíli vám to patrně k ničemu nebude. Je potřeba se zdravě stravovat dlouhodobě/pořád. Ani to nezaručí, že tu a tam nebude člověk z něčeho mrzutý. Existují však také potraviny, které přímo pomáhají zlepšit náladu a řešit tak momentální situaci. K těmto potravinám patří například mandle, kešu oříšky, borůvky, dýňová semínka, banán, ovesné vločky, hořká čokoláda, listová zelenina. Tyto a ještě i další potraviny posilují tvorbu serotoninu.

2. Pohyb

Ačkoliv se mnohdy nechce a při špatné náladě už vůbec ne a jsme ještě víc nazlobení, že bychom se měli hýbat, tak…po přibližně 15 až 20 minutách nastane zlom a nálada se začne zlepšovat. Tělo vyplavuje tzv. hormon štěstí a ani se nenadáme, máme rohlík na tváři. Když vám bude pod psa, zatančete hopsa. Tančete, skákejte, běžte běhat, dělat dřepy – zkrátka cokoliv. Jen se začněte hýbat. Podobně působí i naše další doporučení.

3. Úklid

Jít uklízet, když nemáte ani trochu energie a všechno vás štve? Ano! Psychika totiž úzce souvisí s pořádkem a organizací. Úklid zaměstná nejen vaše ruce, ale i myšlenky. Ve voňavém, uklízeném, zorganizovaném prostředí se hned lépe dýchá. A co ještě můžete udělat? No přeci pustit si k tomu hudbu.

4. Hudba

Osvědčeným způsobem, jak si zlepšit náladu, je poslech pozitivní a veselé hudby. Zapomeňte na smutné písničky, které vás ještě více rozesmutní. Musí to být veselá a pozitivní hudba. Určitě sami víte, jak na vás který typ hudby působí. Vyberte tedy takovou, která vám zvedne energii a zlepší náladu.

5. Komedie a vtipy

Smích je nakažlivý, stejně jako zívání. Pusťte si tedy vtipy, legrační historky nebo oblíbenou komedii, nějakého baviče. Běžte tomu sami naproti a nezůstávejte ve špatných vibracích.

6. Tvoření

Někdy je opravdu velmi těžké uniknout tíživým myšlenkám a začít dělat něco, co se nám ze začátku vůbec nechce. Ovšem kreativní činnost je něco jiného. Možná vás bude bavit kreslit, třeba jen vybarvovat omalovánky, zpívat, vyrábět dekorace, háčkovat, šít, péct něco dobrého. Možná vás to bude táhnout na zahrádku. Běžte a dělejte něco, co máte rádi. Zaměstnejte hlavu i ruce.

Fotografie: Pixabay