Na bolesti kloubů efektivně pomůže i běžný citron

Bolesti kloubů postihují poměrně velkou část populace. Mohou být projevem nezdravého životního stylu s následkem nedostatku pohybové aktivity. Současně je můžeme přiřadit jako příznak k určitým akutním i chronickým nemocem. Bolesti kloubů nejčastěji postihují lidi s různými druhy artritid. Tyto nepříjemné příznaky lze řešit protizánětlivými léky, obklady, nebo masážními krémy z lékárny. Je ale možné zvolit i zcela přírodní metody.

Co jsou to artritidy a jaké její druhy jsou známé

Artritidy jsou obecně známé jako zánětlivá onemocnění kloubů. Mezi ty základní druhy můžeme zařadit:

  • Revmatoidní artritidu: což je onemocnění chronické a autoimunitní. Dochází k němu tehdy, když selže imunitní systém a buňky vlastního těla začnou napadat kloubní aparát. Může rovněž docházet i k poškození svalů, šlach a jiných orgánů v těle. Příčina této nemoci není známá. Přisuzuje se však genetickým dispozicím a nezdravému způsobu života. Rizikovým faktorem je především kouření. Léčba je zaměřená na potlačení příznaků a rozvoji nemoci. Léky první volby jsou například některé kortikoidy. S výhodou se doporučuje nemocným i určitá pohybová aktivita, která udrží pohybový aparát ve formě.
  • Juvenilní idiopatickou artritidu: je taktéž autoimunitním onemocněním a postihuje klouby. Dochází k ní ale jen v dětském věku, a to zhruba do šestnácti let. Nemocní mohou trpět únavou, sníženou bolestivostí, bolestmi, kloubními deformitami.
  • Osteoartrózu: která je hlavně důsledkem opotřebování kloubního aparátu, dochází k ní tedy u starších lidí.

Citron a olivový olej

Výborné výsledky může mít na bolavé klouby přírodní směs vyrobená z citronové kůry a olivového oleje. Olivový olej je totiž bohatý na vitamíny, polyfenoly a omega 3 mastné kyseliny, také působí přirozené protizánětlivě, zmírňuje bolesti a chrání chrupavky právě obsaženými polyfenoly. Citronová kůra zase pomůže k prokrvení a také má analgetické a protizánětlivé účinky. Na roztok potřebujete:

  • šálek extra panenského olivového oleje
  • kůru ze svou citronů, bez chemického ošetření

Dále je zapotřebí si na léčivý obklad připravit gázu, nebo obvaz, sklenici o objemu asi 300 mililitrů a potravinovou fólii. Postupujte tak, že si nejprve nastrouhejte kůru z citronu a dejte jí do sklenice. Kůru můžete ale i naloupat na větší kousky. Pak zalijte olivovým olejem, aby byla kůra zcela ponořená. Nechte macerovat asi dva týdny na tmavém a chladném místě.

Po čtrnácti dnech pak přes síto olej přeceďte a aplikujte na gázu. Přikládejte jako obklad na bolavé klouby, ten ještě zabalte do potravinové fólie a vlněné šály. Nechte působit nejlépe přes noc. Tento léčivý obklad působí jako podpůrný prostředek k léčbě bolavých kloubů, rozhodně nenahrazuje léčbu předepsanou lékařem.

Fotografie: FreepikŘekněte ostatním, co si myslíte