Mýty o hubnutí, kterým stále část lidí věří. Takto vysněnou postavu rozhodně nikdy nezískáte

Fotografie: Depositphotos

Touha hubnout často vede k tomu, že člověku uvěří i těm největším nesmyslům. Ovšem některé mýty mohou mít přesně opačný efekt. Budete-li jim věřit, nikdy nebudete na své cestě zhubnout úspěšní.

Motivace pro shození přebytečných kil může být u každého jiná. Někteří chtějí změnit životní styl na zdravější, jiní touží po vysněné postavě do plavek, další se rozhodnou, že letos ty staré džíny ve skříni prostě obléknou. Všichni však mají jedno společné – touží zhubnout rychle a efektivně. Proto hledají různé způsoby, jak toho docílit, a bohužel často naletí běžným mýtům o hubnutí, říká lékař Kris Gunnars.

Mýtus č. 1: Vynechte snídani

O kalorickém deficitu jste jistě slyšeli už spoustu a pravdou je, že skutečně funguje. Bez omezení příjmu kalorií nelze hubnout, ale to neznamená, že budete vynechávat snídani. Pokud nebudete snídat, efekt bude přesně opačný. Nebudete mít energii, zpomalíte si metabolismus a budete vystaveni výkyvům cukru.

Mýtus č. 2: Zákaz jíst po 18:00

Večeře je nejvíce démonizované jídlo diety. Mnoho lidí neustále opakuje, že 18:00 je magická hranice, po které už byste neměli jíst, abyste bez problémů zhubli. To je však velký omyl. Vše záleží na individuálním rytmu dne. Poslední jídlo se doporučuje sníst 2-3 hodiny před spaním, jinak vám hrozí večerní návaly hladu, které mohou vyústit v noční mlsání.

Pamatujte si, že večeře by neměla být těžká na trávení. Je dobré, aby byla plná zeleniny a neobsahovala velkou porci sacharidů. Přetěžování organismu trávením neprospívá regeneraci organismu během spánku. Neexistuje tedy striktní večerní hodina, kdy musíte přestat jíst.

Mýtus č. 3: Těstoviny a brambory jsou zlo

Tyto produkty byly označeny za největší nepřátele hubnutí. Další mýtus. Malá porce brambor obsahuje draslík, vitamín C a B6 a také betakaroten. Důležitý je však způsob zpracování a podávání. Ve smažené verzi se každý produkt, dokonce proslulý svými úžasnými zdravotními vlastnostmi, promění v kalorickou bombu. Vařené nebo pečené brambory jsou chutným doplňkem jídelníčku.

Fotografie: Pixabay

Mýtus č. 4: Při dietě tuky mizí

Hubnutí znamená vzdát se tuku ve stravě. Tak to ale rozhodně není. Jsou totiž tuky a tuky. Smažená cibulka a slanina určitě nejsou vhodnými potravinami, snažíte-li se zhubnout, ale pokud vsadíte na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, neuděláte chybu. Jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů, zejména A, D, E a K. Tělo je dokonce vyžaduje. Při dietě musí být vše vyvážené, není dobré se tuků zcela vzdát.

Zdroj: Healthline