Selhání vaječníků může vést k předčasné menopauze, kterou je nutné řešit i když neplánujete děti

Fotografie: Pixabay

Vědci publikovali novou studii, kde zkoumají vzájemný vliv selhání vaječníků a menopauzy. Podle rozsáhlé studie vyšlo najevo, že nepříjemné příznaky menopauzy jsou u žen s ovariálním selháním daleko silnější než u žen, které prošly přirozenou menopauzou.

Jak dochází k předčasné menopauze?

Předčasná menopauza je stav, který obvykle nastupuje před čtyřicátým rokem věku ženy. Dochází k němu tedy v plodném období, kdy by ještě teoreticky žena měla být schopna zplodit dítě. Stejně jako u přirozené menopauzy dochází k zastavení rozmnožovací funkce ženských pohlavních orgánů. Menstruace se již nedostavuje, aktivita vaječníků vyhasíná a tělo může značně trpět nedostatkem některých hormonů. Jaké jsou příznaky předčasné menopauzy?

  • Vynechání menstruace
  • Vaginální suchost
  • Návaly horka
  • Noční pocením
  • Snížené libido
  • Problémy s kůží, vlasy i nehty

Příčinou předčasné menopauzy bývá často selhání vaječníků. Tento stav je spojen se zvýšeným rizikem řady dlouhodobých potíží jako je osteoporózo, kardiovaskulární onemocnění, poruchy nálady, kognitivní poruchy a sexuální dysfunkce. Může to také vést ke snížení kvality života ve středním věku.

Závažné příznaky menopauzy

U žen s ovariálním selháním se dostavuje ve vysoké frekvenci řada nepříjemných symptomů. Ty souvisejí zejména s psychologií a sexualitou. Bylo zjištěno, že u žen, které prochází běžnou menopauzou, jsou tyto příznaky méně intenzivní a snáze se eliminují.

Je možné předčasné menopauze zabránit?

Pokud na sobě začnete pozorovat projevy, které by mohly naznačovat příchod menopauzy, rozhodně není radno otálet s návštěvou lékaře. Ten vám s největší pravděpodobností vezme krev a změří klíčové hodnoty hormonů.

Pokud se předčasná menopauza potvrdí, je určitě dobré urychleně zahájit léčbu. A nejde jen o to, zda ještě chcete, nebo nechcete otěhotnět. Je nutné si uvědomit, že předčasná menopauza rozhodně není pro tělo a jeho zdraví žádoucí a může vést k dalším závažným onemocněním.

Fotografie: Freepik

Pomoci mohou i bylinky

Skvělou službu prý umí prokázat maca peruánská, která dokáře upravit hormonální nerovnováhu, pomáhá k její udržitelnosti a potlačuje návaly horka a podrážděnost. Dokáže také pomoci s nepravidelnou menstruací a podporuje činnost vaječníků i vylučování správných hodnot hormonů. Nestyďte se řešit svůj problém včas – je to velmi důležité.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]