9 varovných signálů, že vaše tělo postrádá vitamín C

Vitamín C (kyselina askorbová) je základní vitamín, který posiluje imunitní systém a zabraňuje různým onemocněním včetně vážných zdravotních problémů. Vitamín C patří k těm nejlepším přírodním antihistaminikum, antibiotikum a antivirotikum. Přinášíme vám seznam příznaků, které mohou naznačovat, že právě tento vitamín vaše tělo postrádá. Určitě je neberte na lehkou váhu.

Citlivost na chřipku a nachlazení

Vitamín C podporuje tvorbu bílých krvinek, které ničí virus a bakterie a působí jako silný antioxidant, který zabraňuje infekcím. Nedostatek vitamínu C může způsobit náchylnost k chřipkovým virům, častým nachlazením nebo infekcím v krku.

Podlitiny

Nízká hladina vitamínu C v těle oslabuje kapiláry, takže viditelné podlitiny (modřiny) mohou být dalším znamením tohoto problému. Pokud se vám tvoří už při větším stisku nebo při malém bouchnutí ihned podlitiny, může to být znamení, že vám tento vitamín v těle chybí.

Krvácení z nosu

Pravidelný příjem vitamínu C posiluje kapiláry, nedostatečné množství vitamínu C může tudíž způsobovat krvácení z nosu. Jestliže se vám často spouští z nosu červená, zkuste navýšit příjem vitamínu C.

Oteklé a bolestivé klouby

Nízké hladiny vitamínu C zvyšují riziko revmatoidní artritidy, která způsobuje otoky a intenzivní bolest kloubů.

Hrubá, suchá, červená kůže

Vzhledem k tomu, že vitamín C je nezbytný k syntéze kolagenu pokožky, jeho nedostatek způsobuje kožní problémy a nejen na tváři. Objevit se mohou hrubá, suchá místa, hrbolky na stehnech, hýždích, pažích.

Pomalé hojení ran

Vitamín C pomáhá pojivovým tkáním vázat se na ránu a má zásadní význam pro obnovu tkání. Tudíž potřebují-li vaše rány hodně času k hojení, mohlo by to znamenat, že má vaše tělo málo vitamínu C.

Únava a úzkost

Pokud se cítíte stále úzkostní a unavení, může to být důsledek nízké hladiny vitamínu C v těle, protože studie ukázaly, že jeho nedostatek má i psychologické vazby.

Krvácející dásně

Vitamín je důležitý také pro zdraví zubů a dásní, protože posiluje epiteliální tkáň, která působí jako bariéra proti bakteriím, které vedou k zubním onemocněním. Proto může nízká hladina vitamínu C způsobit rozvoj krvácení z dásní, otoky, citlivost, infekce dásní, paradontózu.

Suché vlasy a roztřepené konečky

Tělo dodává vitamín C nejdůležitějším tkáním a orgánům jako první, tudíž nízká hladina tohoto vitamínu vede k suchým a roztřepeným konečkům vlasům. Dokonce může dojít k vypadávání vlasů a zpomalenému růstu.

Nejlepší způsob, jak optimalizovat hladinu vitamínu C, je konzumace potravin bohatých na tento vitamín. Jsou to citrusové plody, brambory, papriky, jahody, brokolice, rajčata, maliny, meloun, mango, ananas, růžičková kapusta a další…

Obrázky:pixabay.com