Mohli jste mít koronavirus, aniž byste si toho všimli? Celá řada lidí o tom ani nemusí vědět

Testy na koronavirus jsou velice nákladné. Zdarma je dostanete jen tehdy, pokud se nakazí někdo z lidí, se kterými jste v kontaktu nebo máte nebezpečné příznaky. Všechny běžné signály nachlazení, které u vás proběhly, teď můžete chybně vyhodnocovat jako koronavirus. Možná jste onemocnění už prodělali a ani o tom nevíte.

Jaké jsou hlavní příznaky?

Vir o sobě dává vědět různými způsoby. Jinak je tou u dětí, dospělých a seniorů. Zdravotníci však stanovili příznaky, které jsou ze všech nejčastější.

  • Kašel
  • Teplota
  • Dušnost
  • Nevolnost
  • Bolest hlavy, krku
Fotografie: Freepik

Chřipka nebo koronavirus

Zmíněné příznaky lze však snadno připsat i obyčejnému nachlazení nebo například chřipce, a to především ve chvíli, kdy má pacient jen lehký průběh. Někteří nakažení dokonce nemají vůbec žádné příznaky, i nadále se pohybují ve společnosti a jsou pro citlivé jedince infekční. Někteří lidé ani nemají šanci si onemocnění všimnout.

Mírný průběh

Ačkoli se denně v médiích díváme na těžké případy nakažených, existuje také mnoho těch, kteří zaznamenali jen mírný průběh nebo absenci příznaků, i když test vyšel jako pozitivní.

Právě tato skutečnost lékařům i Ministerstvu zdravotnictví zhoršuje situaci. Nemohou jednoduše sledovat vývoj nakažených, jelikož jsou testy nákladné a nemoc se projeví jen u některých. Je tedy potřeba, aby i lidé bez příznaků dbali na hygienická pravidla a vyhýbali se kontaktu s ostatními lidmi.

Pokud jste mladí, dbejte na zvýšenou opatrnost

Jestliže patříte do nerizikové skupiny, nezapomínejte, že musíte sledovat příznaky stejně, jako všichni ostatní. I když vám koronavirus nemůže zásadně ublížit, stáváte se nebezpečím pro ostatní, kteří pravidla dodržují a přitom jsou v rizikové skupině.

Může být více nakažených, než hlásí statistiky?

Testy jsou v omezeném množství a prováděny jsou pouze u vybraných. Číslo nakažených tak může být mnohem vyšší, než tomu je ve skutečnosti. Je také možné, že někteří koronavirus prodělali, ale na test se dostali až ve chvíli, kdy byli zdraví. Lékaři upozorňují i na tyto nenápadné signály:

  • Svědění
  • Ztráta chuti a čichu
Fotografie: Freepik

Inkubační doba může trvat až čtrnáct dní. Pokud pociťujete jen mírné příznaky, doporučuje se setrvávat doma a vyhnout se sociálnímu kontaktu.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]