Jak dlouho může být máslo mimo ledničku?

V dnešní době lidé dávají spoustu potravin do lednice, které se nikdy do lednice nedávaly. Například takové máslo nebo vejce se nechladilo, dávaly se do spíže, kde byly ve stálé pokojové teplotě.

V současnosti dáváme obě potraviny do lednice, bojíme se různých bakteriálních napadení, vždyť máslo je mléčný výrobek, tak by mělo být chlazené. Ale pravda je jiná, ve skutečnosti se ukázalo, že mít máslo v lednici je jen záležitost o preferenci, nikoliv o bezpečnosti potravin.

Někteří odborníci tvrdí, že slané máslo, ve vzduchotěsném obalu (například porcelánová máselnička), může být mimo ledničku až dva týdny. Dva týdny si tedy můžete vychutnat krásně roztíratelné máslo na krajíci chleba, už nemusíte bojovat se ztuhlou hroudou másla, kterou nemůžete rovnoměrně rozetřít.

Odborníci doporučují nechat ostatní druhy másla na kuchyňské lince po dobu dvou dnů. Bez ohledu na to, to znamená, že se nemusíte bát nechat máslo mimo lednici i několik hodin pro potřebné změknutí.

Aby bylo takto máslo bezpečné, tak by mělo být slané nebo pasterizované. V létě by nemělo být máslo v místnosti, kde je teplota vyšší jak 25°C. Pokud je v místnosti příliš teplo, máslo uchovávejte v lednici, bez ohledů na to jaký druh másla to je. Jakmile máslo jeví známky žluknutí je čas ho vyhodit.

Jak můžete zjistit, že je máslo špatné?
– Vůně je jako zkažené mléko,
– zkažené máslo vylučuje kyselou vůni a může mít místy různé zbarvení či skvrny.

Určitě se nemusíte bát nechávat máslo mimo lednici, jen ho mějte vždy v nádobě na máslo určené.

Obrázky: pixabay.com