Koronavirus a mikrobiom: Mnoho pozitivně testovaných lidí mělo rozdílné bakterie ve střevech

Fotografie: Freepik

Jistě každý víme, že naše imunita se nejdříve odehrává ve střevech. To, v jaké kondici naše střeva jsou, se projeví na imunitě. Takovou skutečnost ovlivňují především bakterie.

Od začátku epidemie Covid-19 se mnoho vědců snaží zjistit skutečnost mezi střevním mikrobiomem a koronavirem. Zda je mikrobiom ovlivněný koronavirem, a zda na něj nějakým způsobem reaguje. Podle zjištěných studií je to následovně.

Fotografie: Freepik

Mikroflóra a koronavirus – vlivy

I když je koronavirus onemocněním, který převážně postihuje dýchací cesty, existuje stále více důkazů, že se takové nepříjemné onemocnění může projevit i v trávicím traktu. Pokud sledujete instagramové účty specialistů a vědců zabývající se koronavirem, jistě jste si zpráv mohli všimnout. Jeden takový příspěvek uvedla i Paulina Ihnatowicz, specialistka na klinickou a sportovní dietetiku.

Zkoumá také informace, které souvisí s dobrou či špatnou funkcí střev a nákazou, a zda lidé se špatným mikrobiomem mají těžší průběh než ti, kteří svůj mikrobiom mají v pořádku. I takový výzkum byl proveden, a to v Hongkongu v Čínské univerzitě. Tato studie zkoumala střevní mikroflóru u lidí infikovaných koronavirem, během hospitalizace. Studie probíhala u sto pacientů během hospitalizace a dalších třicet dnů po zotavení.

Fotografie: Freepik

Různé bakterie, různí lidé, společný Covid-19

Lékař vysvětlil skutečnost z provedených studií: Bakterie u pacientů s covid během dnů strávených v nemocnici, mají vzájemný vztah se zánětlivými cytokiny, chemokiny a zánětlivými markery ve střevech. Z čehož vyplývá, že střevní mikrobiom může hrát důležitou roli v imunitní odpovědi a také může potencionálně ovlivnit průběh nákazy. Abychom to zjednodušili, honkongští vědci přišli na to, že lidé hospitalizovaní s covid mají jiné bakterie ve střevech než zdraví jedinci.

Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným mikrobiomem s ohledem na covid

Jedinec zasažený koronavirem a jeho střeva, jsou chudé na prospěšné bakterie s imunomodulačním potenciálem. Takové jsou například bakterie Faecalibacterium prausnitzii, Eubacterium rectale a několik známých Bifidobacterium. Hlavní informací je, že špatné bakterie ve střevech se také lišily na závažnosti onemocnění a byly zjistitelné i měsíc po vyléčení. Proto se vědci domnívají, že tento fakt je odpovědí na to, proč se mnoho lidí po zotavení cítí dlouhou dobu unavení, mají bolesti kloubů a motání hlavy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]