Umět rozpoznat signály špatné funkce jater včas může zachránit život

Játra jsou velice důležitým orgánem, v kterém dochází k látkové výměně především tuků, bílkovin a také sacharidů. Fungují i jako jakási detoxikační centrála a rezervoár některých vitamínů a minerálů. Játra jsou propojena se žlučníkem a probíhají v nich i žlučovody.

Pokud dojde k jejich selhání, jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje v některých případech i jejich náhradu, takzvanou transplantaci. Občas je možné vypozorovat i určité příznaky, které mohou značit jaterní obtíže. Jaké to jsou?

Při jakých příznacích byste měli zbystřit?

Některé projevy mohou upozornit na problémy s játry. Řadíme mezi ně tyto:

  • Dlouhodobě suché rty: pakliže játra nefungují tak, jak mají, dochází k zhoršení krevního zásobení po těle. Metabolismus organismu nefunguje správně. To se může projevovat i nadměrně suchými ústy.
  • Zvýšený výskyt akné na pokožce: problematické jaterní funkce také způsobují hromadění toxických látek v těle, tudíž dochází i k zhoršené kvalitě pokožky a tvorbě aknózní pleti. Proces detoxikace je částečně narušen.
  • Žluté bělmo: u tohoto příznaku byste měli rozhodně zbystřit. Jedná se totiž o nejčastější a nejtypičtější projev problémů s játry. Žluté bělmo značí probíhající žloutenku typu A, nebo B. Tento projev je častý i u pacientů s takzvanou Wilsonovou chorobou. Žlutou barvu způsobuje nedostatečný odtok žluči a nahromadění bilirubinu. Docházet může i k jaterní cirhóze. Důležité je, co nejdříve kontaktovat lékaře a absolvovat prohlídku.
  • Fialové rty: objevují se taktéž u jaterního selhávání. Způsobené jsou nedostatečným odtokem žluči, zhoršeným okysličováním organismu a stagnací metabolismu. Dalšími přídatnými příznaky může být pocit sucha v ústech, nahořklá chuť a zápach z úst.

Jaké jsou nejčastější rizikové faktory, které mohou vést k rozvoji jaterních potíží?

Životní styl, který člověk praktikuje, může do značné míry ovlivnit to, jak budou jeho játra fungovat. Jaterní potíže v některých případech může podnítit například dlouhodobé a nadměrné popíjení alkoholických nápojů. K odbourávání zkonzumovaného alkoholu dochází právě v játrech, a to až z 90 procent.

Tělu také neprospěje, pokud budete spát pouze několik hodin. Nedostatek kvalitního spánku a časté ponocování může vést k narušení metabolismu, hormonálním změnám a následným komplikacím s játry. Proto byste si měli dopřát dostatek odpočinku.

Pozor byste si měli dát i na konzumaci potravin, které začínají plesnivět. Jídlo vždy řádně zkontrolujte. Plísně totiž obsahují aflatoxin, který je pro tělo toxický. Játra celkově velmi zatěžují i léky, které během života spolykáme. Jejich spotřeba by tedy měla být minimální, pakliže tedy není nezbytně nutná. Obzvlášť co se týká analgetik, antipyretik, nebo antikoncepce. Vhodnost medikace je dobré konzultovat s lékařem.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]