Přírodní lék jménem černá ředkev pomůže řešit řadu zdravotních problémů

Zdravotní přínosy konzumace černé ředkve zahrnují podporu zdraví jater, posílení imunitního systému, udržení optimální hladiny cholesterolu, zlepšení trávení, zdroj vitamínu C, detoxikace organismu, podpora růstu vlasů či léčba kašle. Tento typ ředkvičky obsahuje spoustu vlákniny a živin, důležitých pro podporu trávení. Obsahuje měď, železo, selen, hořčík, draslík, vápník, zinek a vitaminy A, B, C a E.

Podpora zdraví jater

Zdraví jater ovlivňuje antioxidant glutathoin, který podporuje enzymatickou aktivitu v játrech a chrání před toxiny. V případě nedostatečného množství tohoto antioxidantu doporučují odborníci konzumaci černé ředkve. Tato zelenina má silné antibiotické a detoxikační účinky, lze ji použít k očistění celého organismu.

Zdroj vitamínu C

Nedostatek vitamínu C přispívá k řadě závažných onemocnění, proto je vhodné dbát na jeho pravidelný přísun. Díky vitamínu C posílíte i svůj imunitní systém. Aktivní imunitní systém si dokáže poradit s různými patogeny a bakteriemi. Černé ředkve mohou poskytnout dostatek vitaminu C, spolu s hořčíkem, což jsou dva hráči v budování silné imunity.

Vláknina

Dostatečný příjem vlákniny je nezbytný pro udržování optimální hladiny cholesterolu a hraje roli také při hubnutí, tudíž v tomto případě se mohou ředkve stát vaším silným spojencem. Tím se snižuje riziko spojené s cévními/mozkovými a srdečními příhodami. Vláknina způsobuje pocit sytosti, tudíž budete mít menší potřebu dalšího jídla.

Další výhody konzumace černé ředkve

  • Lepší trávení

  • Léčí poruchy metabolismu – díky přítomnosti draslíku a selenu

  • Zlepšuje psychické zdraví – i mozek potřebuje minerály, a ty se právě v této zelenině nacházejí

  • Detoxikuje organismus – schopnost odstraňovat nežádoucí toxiny

  • Může léčit kašel – rozpouští hlen

  • Čistí močové ústrojí

  • Posiluje činnost žlučníku – rozpouští žlučové kamínky

Léčivé recepty

Na chřipku a nachlazení – šálek vody, 1 cibule, 1 ředkev: vše spolu rozmixovat a nápoj popíjet 2x denně po dobu 5 dnů

Na kašel a rozpouštění hlenu – smíchejte med a nastrouhanou ředkev: užívejte 1 lžičku 4x denně po dobu 5 dní. Nebo si připravte z medu, strouhané ředkve a šálku vody nápoj, který během dne popíjejte

Likér pro lepší trávení – smíchejte nastrouhanou ředkev s fenyklem, anýzem a zalijte vodkou či slivovicí. Nechte dva týdny louhovat a sceďte. Užívá se 3x denně čajová lžička před jídlem

Fotografie: Freepik