Bílé skvrny na nehtech není radno podceňovat. Mohou být dokonce příznakem vážného onemocnění

Fotografie: BrotherLongLegs / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Bílé skvrny nebo tečky na nehtech se neobjevují bezdůvodně. Nejčastěji svědčí o nedostatku živin, ale mohou také ukazovat na závažný zdravotní stav.

Bílé skvrny na nehtech jsou jedním z nejčastějších poškození nehtové ploténky bez ohledu na věk nebo pohlaví. Vyskytují se jednotlivě nebo ve skupinách, mohou mít různé tvary a pokrývat jeden nebo více nehtů. Obvykle nejsou příznakem ničeho vážného, ale neměly by se podceňovat, říká lékařka Cynthia Cobb.

Co jsou bílé skvrny na nehtech?

Zbarvení a skvrny na nehtech jsou znepokojivým příznakem, protože mohou souviset s řadou zdravotních příčin – od neškodných mikroporanění až po závažná systémová onemocnění. Bílé skvrny na nehtech jsou poměrně častým zbarvením viditelným na první pohled na povrchu nehtové ploténky.

Mohou se objevovat jednotlivě nebo ve větším počtu, mohou mít různé tvary (např. tečky nebo příčné čáry) a různou velikost. V případě bílé skvrny na nehtu hovoříme o leukonychii. Běžně se má za to, že příčinou je především nedostatek vápníku, což je mýtus, protože příčin může být mnohem více.

Jaké jsou příčiny bílých skvrn na nehtech

Stává se, že bílé tečky na nehtech jsou spojeny s nedostatkem vitamínů a minerálů. Je však třeba mít na paměti, že tato situace není tak běžná, jak se obvykle předpokládá. Hlavním viníkem navíc není nedostatek vápníku: za klíčové se nyní považují nedostatky bílkovin, zinku, draslíku a hořčíku. Pokud jde o vápník, může být jeho nedostatek i nadbytek příčinou změny barvy.

Fotografie: Freepik

Leukonychie může být také vedlejším účinkem chemoterapie a jedním z příznaků otravy těžkými kovy. Ve velmi vzácných případech může být výskyt bílých skvrn příznakem vážnějších zdravotních stavů, jako je srdeční onemocnění, selhání ledvin nebo zápal plic.

Existují tři typy leukonychie: pravá leukonychie, pseudoleukonychie a zdánlivá leukonychie. Každý z nich má mírně odlišný mechanismus vzniku a je spojen s výskytem dalších faktorů. Je třeba si uvědomit, že leukonychie může mít i genetický základ a ve většině případů se jedná pouze o estetickou vadu, nikoli o závažný zdravotní problém.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]