Změny na nehtech pomohou odhalit zdravotní problémy, které momentálně trápí tělo. Patří mezi ně i ty vážné

Fotografie: Depositphotos

Poškození nehtů může být způsobeno různými příčinami. Zde najdete 7 typických případů a nejčastější problémy, které je způsobují.

Nehty patří mezi nejvíce zanedbávané části lidského těla. Jejich barva, tvrdost nebo tvar však může často poukazovat na různé zdravotní problémy, včetně nedostatku vitamínů, nebo dokonce onemocnění AIDS, a proto byste jim neměli zapomínat věnovat dostatečnou pozornost. Níže jsme si proto pro vás připravili 7 typických případů poškození nehtů a jejich nejčastější příčiny. Více prozradil lékař Owen Kramer.

Nehty zbarvené do různých odstínů

Zdravý nehet by měl být růžový s malým bílým obloučkem u jeho báze. Jakákoliv jiná barva může být varovnou známkou zdravotního problému, a to zejména:

  • zelené nehty: mohou být známkou bakteriální infekce,
  • červené pruhy v nehtovém lůžku: mohou být varovným příznakem infekce srdeční chlopně,
  • namodralé nehty: mohou být důsledkem nízké hladiny kyslíku v krvi,
  • matné nehty: mohou být způsobeny nedostatkem vitamínů,
  • bílé nehty: mohou být varovným signálem onemocnění jater,
  • tmavé pruhy na horní straně nehtů: mohou být důsledkem stárnutí nebo městnavého srdečního selhání.

Nehty ve tvaru lžičky

Zapuštěné nehty, které připomínají tvar lžičky, mohou být způsobeny nedostatkem železa (anémií), hemochromatózou (porucha jater, při níž tělo vstřebává příliš mnoho železa), srdečním onemocněním nebo hypotyreózou. Je proto důležité v každém případě vyhledat odborného lékaře, který vám pomůže určit přesnou příčinu tohoto problém.

Fotografie: Pexels

Nehty s malými dírkami

Pokud se vám na nehtech objevují malé dírky, a to bez zjevné příčiny, může se jednat o důsledek lupénky, poruchy pojivové tkáně nebo nedostatku zinku. Opět se jedná o závažné problémy, které byste neměli nechat bez včasné léčby – a to zejména co se týče nedostatku zinku, jenž může mít život ohrožující následky.

Příliš silné nehty

Pokud jste si na sobě všimli, že máte příliš silné nehty, pravděpodobně se vaše tělo potýká s určitým plicním onemocněním nebo s problémy s kardiovaskulárním systémem. Stejně tak však může jít o důsledek plísňové infekce, přičemž pokud jsou nehty navíc roztřepené, opět se může jednat o známku lupénky, nebo dokonce onemocnění štítné žlázy.

Nehty, které se ve vrstvách odlupují

Pokud se vaše nehty odlupují ve vrstvách, mohlo by se jednat o důsledek nedostatečného příjmu bílkovin, vitamínu C nebo kyseliny listové. V tomto případě by mělo být vaším prvním krokem nastavení správného jídelníčku na míru a jeho následné dodržování. Stejně tak byste měli učinit, pokud se na vašich nehtech objeví pruhy, které často způsobuje nedostatek železa (nebo mnohdy také zánětlivá artritida či lupus).

Fotografie: Pexels

Zarostlé nehty na nohou

Ačkoliv jsou zarostlé nehty na nohou typický důsledkem nošení nevhodné obuvi, pokud se dané místo zanítí a je silně bolestivé, mohlo by se jednat také o příznak některého z forem plicního, střevního nebo jaterního onemocnění. Mnozí odborníci však poukazují na to, že se v krajních případech může jednat též o příznak onemocnění AIDS.

Suché a lámavé nehty

Pokud jsou vaše nehty suché a lámavé, měli byste zkontrolovat svou hladinu hormonů a bakterií v těle. Většinou se totiž může jednat o důsledek poruchy štítné žlázy nebo v některých případech také plísňové infekce.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]