Lék na Covid-19 ještě neexistuje, ale příznaky onemocnění můžete účinně zmírnit

Fotografie: Freepik

Lék na koronavirus zatím neexistuje. V mírných až středně závažných případech se infekce léčí doma zmírňováním jejích příznaků. I proto je dobré být na tuto alternativu připravený a mít po ruce zásobu vhodných léčiv, které nám v případě potřeby prospějí a pomohou. Jak by měla být vybavena vaše lékárnička pro případ toho, že vy nebo někdo z vaší rodiny bude pozitivní?

Vybavte se dopředu

Především je nutné opakovaně upozornit, že na tuto nemoc doposud neexistuje žádný oficiálně schválený lék. Pokud vám tedy někdo na internetu nabízí přípravkem, který má tuto nemoc vyléčit, rozhodně mu nevěřte. Utratíte jen horu peněz za něco, co nefunguje, a ještě to může být potenciálně nebezpečné.

V případě, že je průběh vaší nemoci závažnější, může vám lékař předepsat vhodná antivirotika na předpis, která zasáhnou proti příznakům efektivněji, ale zdaleka ne vždy je to nutné.

Na infekci nemocí je ale třeba být připraven ještě dříve, než vám bude diagnostikována. Jako pozitivní byste totiž už určitě neměli běhat po nákupech a šířit infekci dále. Je tedy na místě předzásobit se pro všechny případy již nyní.

Budou se vám hodit především:

  • Léky proti bolesti a antipyretika
  • Léky na kašel a bolest v krku
  • Léky na rýmu
  • Vitamíny a minerály

Léky proti bolesti a antipyretika

Lékárnička COVID-19 by měla obsahovat zásobu antipyretických a analgetických léků i protizánětlivých léků. Stojí za to vybavit se přípravky na bázi paracetamolu a ibuprofenu.

Léky na kašel a bolest v krku

COVID-19 je často doprovázen únavným, suchým kašlem, a proto stojí za to mít v lékárničce sirup nebo tablety, které jej tiší a zklidňují podrážděnou sliznici.

Léky na rýmu

Rýma sice nepatří k běžným příznakům nákazy koronavirem, ale přesto se vyplatí mít doma alespoň jeden přípravek, který vám v případě potřeby uleví od ucpaného nosu. Ucpaný nos totiž může zhoršovat průběh infekce a zvyšuje riziko zápalu plic.

Fotografie: Freepik

Vitamíny a minerály

Preventivně ještě před onemocněním a pak samozřejmě jako součást účinné a rychlé léčby je dobré brát podpůrné vitamíny a minerály. Hodí se doplnit zásoby vitamínu D a C. Déčko doplňujte zejména ve formě vitamínu D3, dále se nebojte si dopřát i vitaminy skupiny B nebo minerály jako zinek, který zklidňuje průběh infekce.

Nezbytné vybavení

Hodí se samozřejmě mít doma teploměr, kterým si můžete pravidelně měřit teplotu a včas reagovat, kdyby se ji nedařilo srážet.

Mnoho lidí dnes používá bezkontaktní teploměry – měli byste si však být jisti, že jde o kvalitní zařízení, a měli byste je umět používat. Hodit se vám může i inhalátor, který uleví ucpanému nosu. Zejména pro starší osoby je dobré mít po ruce také monitor krevního tlaku. Budete tak mít přehled o základních životních funkcí u osob, které mohou být ohroženy náhlou změnou stavu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]