Příznaky sraženin po očkování proti COVID-19. Odborníci vysvětlují, jaká je skutečnost

Fotografie: Depositphotos

Výskyt krevních sraženin po očkování proti covidu je horkým tématem po celém světě. Odborníci Světové zdravotnické organizace se tuto situaci snaží objasnit, říká lékař Daniel Murrell.

V posledních měsících je problém vzniku krevních sraženin tématem spojeným především s vedlejšími účinky očkování proti koronaviru. Navzdory skutečnosti, že se jedná o velice vzácný jev, se mnozí vakcíně vyhýbají právě z tohoto důvodu. Jak zjistit, že se ve vašem těle objevila krevní sraženina, a kdy je ten správný čas začít si dělat starosti?

Krevní sraženiny a jejich výskyt

Krevní sraženiny se mohou objevit i z jiných důvodů než jako důsledek očkování proti koronaviru. Proto je dobré vědět, co je charakterizuje a kde se mohou nacházet. Nejprve je důležité podotknout, že srážení krve je naprosto normální, dokonce i žádoucí. Kdyby se totiž krev nedokázala srážet, riskovali bychom vykrvácení i po drobných zranění, což se může stát například u lidí s hemofilií. Někdy se ale krevní sraženiny mohou vytvořit ne v ráně, nýbrž uvnitř cévy. A to je zásadní problém.

Fotografie: Unsplash

Výsledný trombus narušuje průtok krve, což znamená, že krev s kyslíkem nemohou proudit do tkání a orgánů, které cévy vyživují. Zvláště nebezpečné je, pokud se krevní sraženina vytvoří ve velké tepně a zablokuje přívod krve do srdce nebo mozku. Následky mohou být srdeční infarkt nebo mrtvice. Existuje ale ještě další nebezpečí, a sice vstoupí-li sraženina do plic a způsobí plicní embolii. Všechny tyto situace mohou být pro člověka smrtelné.

Příznaky krevních sraženin

Ne všechny krevní sraženiny jsou tak nebezpečné, ovšem je žádoucí vědět, jakými projevy o sobě mohou dávat vědět. Velkou nevýhodou je, že je většina z nich zvenčí neviditelná a známky jejich projevu nejsou každému zřejmé. Přítomnost krevních sraženin v tepnách může být často asymptomatická, ale někdy může být provázena zjevnými příznaky. V tomto případě se bavíme o arteriální trombóze:

 • Studené končetiny,
 • bledá pokožka na končetinách,
 • slabý puls,
 • omezená pohyblivost paže nebo nohy,
 • slabé končetiny,
 • bolest nebo svědění v místě krevní sraženiny,
 • necitlivost nebo brnění v paži či noze.
Fotografie: Unsplash

Hluboká žilní trombóza je tím nejnebezpečnějším případem krevních sraženin, protože se vyskytuje v cévách dolních končetin. Nejzávažnější situace nastává tehdy, kdy se část trombu uvolní a společně s krví putuje do plic, kde rozvine smrtící plicní embolii. Alarmující jsou tyto příznaky:

 • Oteklé končetiny,
 • zarudlé místo krevní sraženiny,
 • silná bolest,
 • velice citlivá pokožka v místě krevní sraženiny.

Krevní sraženiny po očkování proti koronaviru

Vakcíny proti COVID-19 jsou v dnešní době ve středu pozornosti každého člověka. Ať už se rozhodne očkovat či nikoli. Proto žádný vedlejší účinek nezůstane bez povšimnutí, zvláště tak závažný, jako je krevní sraženina. Z toho důvodu bylo pozastaveno testování vakcín od společnosti AstraZeneca, kdy se objevilo několik případů trombózy spojené s vakcínou této značky.

Fotografie: Unsplash

Jakmile byly veškeré okolnosti výskytu krevních sraženin objasněny, očkování společností AstraZeneca bylo obnoveno. Odborníci Světové zdravotnické organizace totiž došli k závěru, že očkování proti COVID-19 šanci na vznik krevních sraženin nezvyšuje, respektive se objevují u očkovaných jedinců ve stejné míře jako u těch, kteří proti koronaviru očkováni nebyli.

Zdroj: Healthline, EMA