Kuchyňský zvyk se vám může stát osudným. Nikdy nedávejte na hrnec pokličku dnem vzhůru

Fotografie: Depositphotos

Občas se stane, že je v lednici málo místa mezi jednotlivými poličkami a potřebujeme tam vložit hrnec s pokličkou. Abychom ušetřili pár milimetrů, dáme pokličku uchem vzhůru.

Už vás někdy napadlo o tom přemýšlet nebo se nad tím pozastavit, jestli je to hygienické? Když úchyt pokličky může přijít do kontaktu s potravinou, která je uvnitř hrnce? Přiznám se, že já jsem se nad tím doposud nepozastavila a ano, taky to občas dělám. Teď s tímto zvykem ale rozhodně přestanu. A vy byste měli také.

Takto rozhodně ne

Vaše kůže na rukou a vlastně veškeré povrchy v kuchyni jsou plné mikroorganismů a spousta z nich se dostane na pokličku, když ji zvedáte, abyste tu a tam zamíchali jídlo v hrnci. Pokud na hrnec vrátíte pokličku dnem vzhůru, mohou se tyto bakterie dostat do jídla a kontaminovat ho. Největší pravděpodobnost, že k tomu dojde, je, když je víko v kontaktu s obsahem nádoby.

Nejvíce bakterií je v kuchyni

Co se vám vybaví, když si vzpomenete na nejšpinavější místa ve vašem domě? Asi koupelna a nejvíc záchodová mísa. Bohužel skutečným prostředím patogenních bakterií je místo, kde připravujeme jídlo, tedy kuchyně. Studie dokonce ukázaly, že nejvíce kontaminované bakteriemi coli (skupina bakterií, která zahrnuje E. coli) jsou hadříky a houby na utírání, pracovní desky a ruce!

Fotografie: Freepik

Pokud si po manipulaci se syrovými potravinami neumyjete ruce, bakterie z vaší pokožky ulpí na víku, dřevěné lžíci a jakémkoli předmětu nebo nádobí, kterého se dotknete. Když dáte pokličku na hrnec dnem vzhůru, bakterie na rukojeti se dostanou přímo do jídla.

Jakmile kontaminovanou věc, což jsou v podstatě všechny, do chladničky uložíte, dojde ke zpomalení aktivity bakterií, ovšem po návratu k pokojové teplotě se znovu aktivuje. Zjednodušeně by se dalo říct, že bakterie v lednici pouze spí, ale nezaniknou. Abyste se vyhnuli onemocnění, měli byste jídlo před konzumací alespoň půl hodiny znovu vařit. Je však snazší, když se budete řídit tím, nikdy nedávat víko úchytkou pokličky dovnitř.

Které bakterie žijí na našich rukou

Podle studie provedené na University of Colorado máme v průměru 3200 bakterií ze 150 různých druhů. Pokud si nebudeme pravidelně mýt ruce, bude bakterií ještě více. Průměrná čistá dlaň obsahuje téměř čtyři sta tisíc zárodků. Některé z nich jsou neškodné, ale jiné jsou nebezpečné, například salmonela, bakterie e-coli, listerie a shigella, které mohou způsobit vážné zažívací potíže.

Fotografie: Freepik

Pokud se dotýkáte vajec nebo syrového masa, což se při vaření stává poměrně často, je pravděpodobné, že se vám na ruce něco dostane. Ničí se teplem – aby se zničily, je třeba jídlo vařit alespoň 30 minut. Jediný způsob, jak je dostat z rukou, je důkladně a řádně je umýt.

Zdroj: Twice