Zde jsou příznaky salmonely a vše, co o nich potřebujete vědět

Salmonelóza je poměrně časté onemocnění, které postihne přibližně 1,2 milionu lidí za rok a jeden milion z těchto případů se týká jídla, které je příčinou. Existuje mnoho druhů bakterií, které toto onemocnění způsobují. Nejčastěji se však jedná o tyto dva typy:  Salmonella Enteritidis a Salmonella Typhimurium.

Kontaminované bývá syrové maso, drůbež, mořské plody, vejce, mléčné výrobky, ale i ovoce a zelenina. Mezi tři hlavní symptomy patří horečka, průjem a žaludeční křeče. Nicméně může se přidružit i zvracení. Příznaky se obvykle projeví od 12 do 72 hodin poté, co je osoba infikována bakterií, a obvykle problémy trvají 4 až 7 dní.

Jít či nejít k lékaři?

Mírné potíže zvládne spousta lidí i bez lékařského ošetření v domnění, že jde o střevní chřipku. Závažné případy mohou vést k dehydrataci a nutnosti pacienta hospitalizovat. Jde-li o závažnější formu, riskuje člověk bez lékařského ošetření, že se infekce rozšíří do krve a dalších částí těla, což může vést k tomu, že je člověk bez antibiotik a léčby v ohrožení života.

K nejvíce ohrožené skupině patří senioři, děti a lidé s oslabeným imunitním systémem. Máte-li podezření, že může jít o salmonelózu, neotálejte s návštěvou lékaře.

Jak k nakažení dochází?

Salmonelóza se může projevit ojediněle, ale i jako větší epidemie. V druhém případě jde vesměs o nakažení celého kolektivu (závodní a školní jídelny, restaurace). Z nakaženého zvířete či člověka se uvolní do moči nebo stolice bakterie a k dalšímu šíření dochází v podobě zanedbané hygieny (nemytí rukou) a kontaminovanými potravinami.

Časté zdroje nákazy – majonézy a potraviny, kde jsou vejce (pomazánky, krémy, zmrzliny. Dále pak maso, uzeniny a jiné uzenářské výrobky (sekaná, salámy, párky, uzené maso, paštiky).

Prevence

  • Používat pouze potraviny, které nejsou po záruční době
  • Dbát na čistotu v kuchyni a všech používaných pomůcek
  • Nepoužívat vejce z neregistrovaného chovu (stejně tak i další potraviny)
  • Dbejte na správné skladování vajec, masa a dalších potravin
  • Ovoce a zeleninu před jídlem umyjte (často bývá salmonela zjištěna v salátu)
  • Dbejte na správnou tepelnou úpravu jídla
  • Po manipulaci se syrovým masem si umývejte důkladně ruce (stejně tak i po manipulaci se syrovými vejci)
  • Nepoužívejte 1 krájecí prkýnko na syrové maso, ryby, sýry, zeleninu

Obrázek: pixabay.com