Proti bakteriím, které napadají sliznici žaludku, neexistuje vakcína. Pro předcházení Helicobacter pylori je nutné změnit hygienické návyky

Fotografie: Depositphotos

Helicobacter pylori je běžný typ bakterie, která roste v trávicím traktu a napadá sliznici žaludku. Tuto infekci má přibližně 44 procent lidí na celém světě.

Infekce H. pylori jsou obvykle neškodné, ale jsou zodpovědné za většinu vředů v žaludku a tenkém střevě. Tato bakterie dokáže měnit prostředí kolem sebe a snižovat kyselost, takže může snadněji přežít. Její spirálovitý tvar umožňuje proniknout do sliznice žaludku, kde je chráněna hlenem a imunitní buňky těla se k ní nedostanou, což může vést k žaludečním potížím. Často infikuje žaludek člověka v dětství a u některých lidí může vést k onemocněním, včetně žaludečních vředů a zánětlivého onemocnění žaludku známého jako gastritida, říká doktorka Alana Biggers.

Jak se léčí tato infekce?

Pokud máte infekci H. pylori, která vám nezpůsobuje žádné potíže, a nemáte zvýšené riziko rakoviny žaludku, léčba nemusí přinést žádné výhody. Rakovina žaludku je spolu s dvanácterníkovými a žaludečními vředy spojena s infekcí H. pylori. Pokud máte blízké příbuzné s rakovinou žaludku nebo s problémy, jako je žaludeční nebo dvanácterníkový vřed, může vám zdravotnický pracovník doporučit léčbu infekce H. pylori. Léčba může vyléčit vřed a může snížit riziko vzniku rakoviny žaludku.

Použití léků k léčbě infekce H. pylori obvykle zahrnuje kombinaci antibiotik a inhibitoru protonové pumpy (lék, který snižuje žaludeční kyselinu) po dobu až 14 dní. Tato léčba se někdy označuje jako trojitá terapie. Mezi léky, jež se používají k léčbě infekce H. pylori, patří např:

 • klaritromycin,
 • inhibitory protonové pumpy,
 • amoxicilin.

helicobacter bakterie
Fotografie: Freepik

Léčba se může lišit v závislosti na vaší anamnéze a na tom, zda máte alergie na některé léky. Po ukončení léčby může být nutné provést kontrolní vyšetření na přítomnost H. pylori. Ve většině případů je k odstranění infekce zapotřebí pouze jedno kolo podávání antibiotik. Pokud to nezabere, může být nutné užívat další léky. Při potížích s H. pylori vám pomůže:

 • užívání probiotik,
 • pití zeleného čaje,
 • konzumace medu,
 • zařazení olivového oleje do jídelníčku,
 • užívání kořenu lékořice,
 • konzumace brokolicových klíčků,
 • fototerapie modrým světlem,
 • užívání kurkuminu.

Jak infekci předcházet?

Neexistuje žádná vakcína, která by vás před H. pylori ochránila, ale dodržování zdravých návyků a hygieny může infekci zabránit. Riziko infekce H. pylori můžete snížit častým mytím rukou, zejména před vařením, jídlem nebo po použití toalety, pitím vody ze zdroje, o němž víte, že je bezpečný, a vyhýbáním se jídlu, které nebylo řádně očištěno nebo bezpečně uvařeno.

Co očekávat v dlouhodobém horizontu?

Většina lidí nakažených bakterií H. pylori nikdy nepocítí žádné příznaky nebo problémy související s touto bakterií. Pokud se u vás příznaky objeví a podstoupíte léčbu, vaše dlouhodobé vyhlídky jsou obecně pozitivní. Nejméně 4 týdny po ukončení léčby provede lékař testy, aby se ujistil, že léky bakterii vymýtily. Možná budete muset podstoupit více než jedno kolo léčby, aby došlo k jejímu usmrcení.

Infekce H. pylori může u některých lidí vést k peptickým vředům. Léčba infekce H. pylori pomocí léků může obvykle peptický vřed vyléčit. Pokud se u vás objeví jiné onemocnění spojené s infekcí H. pylori, prognóza bude záviset na tom, o jaké onemocnění se jedná, jak brzy bude diagnostikováno a jak bude léčeno. U velmi málo lidí infikovaných H. pylori se vyvine rakovina žaludku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]