Krůtí maso se zázvorem a kešu oříšky

Krůtí maso má v porovnání s dalšími masy nejnižší obsah tuku ve svalovině, přičemž však obsahuje mnohem více bílkovin, jež potřebuje lidské tělo pro správnou funkci buněk. Každá část krůtího masa chutná jinak.

Prsíčka jsou bílá a libová, stehna tmavá a hutná. Co se poměru týče má krůta zhruba 70% masa bílého a 30% tmavého. Je ideální volbou pro ty, kteří si chtějí udržet optimální váhu, ale i pro osoby s cévními a srdečními problémy. Mimo jiné obsahuje krůtí maso vitamín B12, který zabraňuje chudokrevnosti a podporuje nervový systém.

Krůtí maso, zázvor a oříšky – koktejl zdraví

Zázvor je nepostradatelnou součástí čínské a indické kuchyně. Přidává se do sladkých i slaných jídel. Ať už sušený, vařený, nakládaný nebo čerstvý, má blahodárný vliv na lidské zdraví. Kromě toho, že je považován za všelék a výtečný kulinářský prostředek, pomáhá také s hubnutím. Díky ostré chuti zvyšuje tělesnou teplotu a zrychluje metabolismus, čímž podporuje spalování kalorií. Ne nadarmo se zázvor přidává do jídel – podporuje trávení. Navíc snižuje cholesterol, odvodňuje a podporuje výkonnost.

Kešu oříšky nejsou v tomto receptu jen na parádu. Veškeré ořechy patří do zdravého životního stylu. Ať už se jedná o kešu, vlašské ořechy, mandle či pistácie. Ořechy se rovněž hodí na přípravu sladkých i slaných jídel.

Potřebné ingredience

  • 400 g krůtího masa – prsního
  • 600 g zeleniny mix – může být mražená nebo vámi namixovaná
  • Olej (já použila ořechový)
  • Koření a bylinky dle chuti
  • Sójová omáčka
  • Kešu nebo jiné oříšky
  • Zázvor
  • Sůl

Postup přípravy

Na pánev si nalijeme trochu oleje, přidáme na nudličky nakrájená krůtí prsa a jemně podlijeme vodou (záměrně se vyhýbáme smaženému). Maso krátce dusíme a přidáme zeleninu. Já jsem zvolila orientální směs. Následně přidáme sójovou omáčku, koření: červená paprika, sušená petržel, sušený česnek, trošinku kari, pepř. Před dokončením přidáme asi 2 cm jemně strouhaného kořene zázvoru. Celou dobu směs mícháme a udržujeme jen nejnutnější množství vody – aby maso neplavalo, ale zbylo trochu šťávy.

Jakou zvolíte přílohu, už záleží na vás. Já si vybrala quinou, ale může být rýže, kuskus, nízkokalorické špagety, pečené mrkvové hranolky a další. Jakmile máme vše na talíři, přidáme oříšky.

Tip: Jako nápoj po dobrém obědě doporučuji domácí limonádu z 1 ks grapefruitu, kousku zázvoru, půl salátové okurky – celé nakonec zaprášit skořicí. Proč zrovna tento nápoj? O účincích zázvoru je psáno výše. Citrusy, obzvlášť potom grapefruit rovněž podporují hubnutí, navíc dodá tělu potřebné vitamíny. Skořice zrychluje metabolismus, proto rovněž napomáhá hubnutí. Salátová okurka je bohatá na draslík, vitamín C a obsahuje hodně vody, proto přirozeně odvodňuje lidský organismus – má nízkou kalorickou hodnotu a tudíž vaši linii nijak neohrozí.

Obrázek: pixabay.com