Konzumace zelí má pozitivní účinky na zdraví, ale zároveň může být příčinou určitých problémů

Co říkáte na zelí? Chutná vám? Jak často si jej dopřáváte? Zelí patří rozhodně k těm více kontroverznějším druhům zeleniny. Někteří na něj nedají dopustit, jiným zase tak úplně nevoní. Zelí je nicméně často označováno za jednu z nejdravějších potravin, která by rozhodně neměla v našem jídelníčku chybět. Pokud ale zelí jíte rádi, je dobré vědět, že může mít nepříjemné vedlejší účinky.

Křeče a nadýmání

O tomto nepříjemném efektu zelí jste už asi slyšeli. Bakterie obsažené v zelí mohou totiž někdy komplikovat přirozené trávící procesy a vy můžete zažívat velmi nepříjemné pocity. Pokud je toto váš případ, jezte zelí méně často a snažte se jej jíst vždy vařené. Pak se těmto potížím vyhnete.

Štítná žláza a jód

Pokud konzumujete příliš mnoho zelí, může to nepříznivě ovlivnit fungování štítné žlázy. Důvodem je to, že konzumace zelí inhibuje přirozenou absorpci jódu. Výsledkem tedy může být nedostatek jódu, což vede k potížím se štítnou žlázou. Pokud jste již v minulosti podobné potíže řešili, zelí raději vynechejte.

Průjem

Pokud máte zažívací potíže, jako je například syndrom dráždivého tračníku, snižte spotřebu zelí, protože zelenina obsahuje trisacharid, který může narušit trávicí rovnováhu. Navíc obsahuje poměrně velké množství vlákniny, které u některých lidí může podporovat průjem.

Hladina cukru v krvi

Ti, kteří mají vysokou hladinu cukru v krvi, mohou těžit z konzumace zelí, protože umí snižovat hladinu cukru v krvi. Pokud však nemáte cukrovku, nedoporučuje se konzumovat příliš mnoho zelí, protože to může způsobit příliš nízkou hladinu cukru v krvi, což vede k většímu pocitu hladu a nadměrné konzumaci nezdravých potravin.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]