Svalové křeče mají své účinné přemožitele. Poradí si s nimi i hořčík nebo vápník

Fotografie: Depositphotos

Svalové křeče jsou náhlé, mimovolní stahy, které se objevují v různých svalech. Tyto křeče jsou často bolestivé a mohou postihovat různé svalové skupiny.

Svalové křeče jsou nepříjemným jevem, který může znepříjemňovat běžnou činnost a spánek. Podle lékaře Williama Morrisona mohou mít tyto neočekávané a bolestivé kontrakce svalů různé příčiny a mohou postihnout lidi všech věkových kategorií. Pokud jste někdy zažili svalové křeče, pravděpodobně jste si položili otázku: „Proč se mi to děje a jak to mohu zastavit?“ Níže vám poskytujeme odpověď na vaši otázku.

Příčiny svalových křečí

Svalové křeče mohou být způsobeny různými faktory, včetně nedostatku minerálů a elektrolytů, přetížení svalů, dehydratace, nedostatečného protahování nebo špatného držení těla. Nedostatek minerálů, jako je hořčík, draslík nebo vápník, může vést k nekontrolovaným svalovým kontrakcím. O tom, co způsobuje právě nedostatek hořčíku, jsme vás již dříve informovali na webu ZdravéStravování.

Přetížení svalů z intenzivní fyzické aktivity nebo nadměrného cvičení může také způsobit křeče. Dehydratace, která narušuje rovnováhu elektrolytů v těle, bývá další častou příčinou svalových křečí. Nedostatečné protahování a špatné držení těla mohou vést k přetížení svalů a zvýšení rizika vzniku křečí.

Pokud si všimnete jednoho z těchto častých příznaků, ihned kontaktujte lékaře

Jak s křečemi bojovat

Web Healthline informuje, že existuje několik účinných způsobů, jak zastavit svalové křeče nebo jim předcházet. Jedním z nejdůležitějších opatření je udržování vyvážené a zdravé stravy, která obsahuje dostatek minerálů a elektrolytů. Konzumace potravin bohatých na hořčík, draslík a vápník, jako jsou ořechy, banány, tmavá listová zelenina a mléčné výrobky, může pomoci udržovat svaly zdravé a zabránit vzniku křečí.

křeče, bolest svalu, noha

Důležité je také dostatečné pití vody a hydratace těla, zejména před, během a po fyzické aktivitě. Pravidelné protahování svalů, cvičení na posílení svalů a správné držení těla mohou také snížit riziko vzniku svalových křečí. Prevence svalových křečí zahrnuje také správné vyvážení fyzické aktivity s odpočinkem.

Dalšími účinnými způsoby, jak zastavit svalové křeče, může být aplikace tepla nebo studeného obkladu na postiženou oblast, například s epsomskou solí, kterou doporučuje lékařka Dominique Fontaine. Pomoci může také masáž postiženého svalu nebo konzumace potravin a doplňků obsahujících minerály a elektrolyty.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]