Kešu oříšky nadité hořčíkem a vitamíny zpestří vaší kuchyni a potěší chuťové pohárky

Kešu oříšky jsou nejen chutné s pestrým využitím v kuchyni, ale i nesmírně zdravé. Známy jsou zejména svým obsahem hořčíku, kdy převyšují i slunečnicová semínka. Jen pro srovnání kešu oříšky obsahují 260 mg/ 100 gramů hořčíku, přičemž mléko, maso, vejce 24 mg/100 gramů.

Hořčík v lidském organismu zastává množství metabolických funkcí. Mimo něj však kešu oříšky obsahují i vitamíny B1, B2 a obsahem těchto vitamínů převyšují i vlašské ořechy a mandle.

Více o kešu ořeších

Konzumace těchto oříšků se doporučuje především v případech depresí, slabosti, podrážděnosti, nadměrné únavy, podráždění střev, bolestivé menstruaci a dokonce při angině pectoris (středně těžké srdeční onemocnění). U lidí konzumující pravidelně ořechy byl prokázán mnohem menší výskyt srdečně cévních onemocnění. Téměř polovina tuku obsažená v kešu ořeších je zastoupená mononenasycenými tuky, které jsou pro lidské zdraví nezbytné.

Jedna polévková lžíce mletých či sekaných oříšků přimíchaná do zeleninového salátu napomůže lepší vstřebatelnosti vitamínů A, D, E a K – vitamíny rozpustné v tucích. Ve srovnání s jinými ořechy jsou právě kešu nejméně kalorické, nicméně obsahují dost sacharidů, tudíž u diabetiků je důležité započítat je do sacharidového příjmu. Najdete v nich pestrou škálu minerálních látek. Mimo již zmíněného hořčíku jsou to dále fosfor, draslík, vápník, selen, měď, železo.

Jak mohou být kešu ořechy prospěšné?

  • Podporují regeneraci
  • Pomáhají proti depresím, nervozitě a únavě
  • Snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi
  • Mají blahodárný vliv na pokožku
  • Posilují zdraví očí
  • Zmírňují projevy bolestivé menstruace

Kešu oříšky v kuchyni

Mimo to, že si na nich můžete pochutnat jen tak a zobat je, lze s nimi doslova čarovat. Mohou se rozemlít a používat jako přísada do těsta na buchtu, palačinky, vafle. Snadno z nich vyrobíte kešu mléko. Výtečné je rozmixovat hrstku kešu oříšků v hrníčku a půl vody, přidat banán, špetku skořice, pár kapek vanilkové esence a vznikne chutný a výživný koktejl. Receptů existuje celé množství, neváhejte a zkuste například kešu jogurt – Jogurt z kešu oříšků.

Obrázek: pixabay.com