Příznaky nedostatku hořčíku v těle pozná i naprostý laik. Kdo je přehlíží, zbytečně riskuje

Fotografie: Depositphotos

Hořčík se podílí na značném množství fyziologických procesů a jeho nedostatek postihuje především ledviny, srdce a svaly. Důsledkem jeho nedostatku mohou být různé problémy. 

Hořčík je řazen mezi makroživiny, tedy skupinu prvků, jejichž denní potřeba pro člověka přesahuje 100 mg. V těle plní řadu důležitých funkcí a jeho dlouhodobý nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. Hořčík je obsažen v mnoha potravinách, ale lze ho užívat i ve formě doplňků stravy, říká lékař Avi Varma.

Co je hypomagnezémie?

Nedostatek hořčíku se nazývá hypomagnezémie, tj. příliš nízká koncentrace tohoto prvku v krevní plazmě. Pokud jeho hladina klesne pod 0,65 mmol/l, je třeba dbát na doplnění stravy potravinami obsahujícími tuto makroživinu. Hořčík se podílí na mnoha metabolických cyklech a účastní se také procesů vedení nervů, syntézy bílkovin a až 300 enzymatických a hormonálních reakcí. Je přítomen v buňkách kosterního systému, kosterních svalů, tkání a orgánů.

Jaké jsou příznaky nedostatku hořčíku?

Mezi nejdůležitější makroživiny pro správné zdraví člověka patří kromě hořčíku také vápník, draslík, síra, fosfor, chlor, sodík, vodík, dusík, uhlík a kyslík. Tyto biogenní prvky jsou nezbytné pro normální růst a fungování živých organismů. Nedostatek makroživin může vést k poruchám v práci vnitřních systémů a orgánů. Nízká hladina hořčíku v krvi může způsobit onemocnění a zdravotní problémy, jako jsou:

  • migréna,
  • svalové křeče,
  • zácpa,
  • srdeční arytmie,
  • deprese,
  • vypadávání vlasů,
  • horší stav kůže,
  • problémy se spánkem,
  • zvonění v uších,
  • chronická únava,
  • hormonální poruchy u žen,
  • bolesti kloubů,
  • rozmazané vidění.

Lidé, kteří pociťují potíže se soustředěním, trvalou únavu, necitlivost nebo brnění končetin, nervozitu, podrážděnost, svalový třes a křeče, nervové tiky a bolesti hlavy, mohou mít nedostatek hořčíku. Jedná se o onemocnění, kterým často nevěnujeme pozornost.

Pokud máte podezření na nedostatek hořčíku, objednejte si MgB6 Shock Shot – hořčík + vitamin B6. Doplněk se dodává v pohodlné formě tekutých injekcí. Hypomagnezémie je často spojena s potížemi trávicího systému, včetně: ztráty chuti k jídlu, nevolnosti nebo zvracení. Pokud se takové příznaky objeví, je vhodné vyhledat lékaře a nechat si udělat krevní test. Dlouhodobý nedostatek hořčíku může mít za následek také poruchy menstruace, slabší zuby, zvýšené riziko osteoporózy a výskyt depresivních stavů – méně časté příznaky, kterým je třeba věnovat pozornost.

Fotografie: Freepik

Jak doplnit hořčík

Základem dobrého zdraví je pestrá strava obsahující minerální látky a vitamíny nezbytné pro správné fungování organismu. Aby se předešlo nedostatku potřebných látek, lze sáhnout po farmaceutických přípravcích, ale mnohem lepším řešením je jíst potraviny bohaté na výživové hodnoty.

Nedostatku hořčíku se vyvarujeme zahrnutím potravin bohatých na hořčík do stravy, jako jsou: vysokoprocentní hořká čokoláda, ovoce – meruňky, avokádo, švestky, broskve, banány, luštěniny – čočka, fazole, hnědá rýže, oves, proso, dýně, dýňová semínka, mandle, vlašské ořechy, kešu, špenát, salát. Kromě těchto potravin obsahujících hořčík můžete také užívat doplňky hořčíku, ale pouze na radu svého lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]