Příznaky, které vypovídají o tom, že vaše tělo pravděpodobně nedokáže správně trávit maso. Možná je sledujete i na sobě

Fotografie: Freepik

Podívejte se na příznaky, které vypovídají o tom, jak váš trávicí systém zpracovává maso a masné potraviny. Pokud se u vás některý projeví, měli byste ihned jednat, říká lékařka Judith Marcin.

Pro mnoho lidí je těžké odolat pokušení pěkně propečeného steaku nebo šťavnatého hamburgeru. Přestože je však maso plné živin, obsahuje také řadu přírodních chemických toxinů, nasycených tuků a prvků, které člověku znesnadňují trávení. Konzumace příliš velkého množství této potraviny tak může mít vážné následky, a to od zvýšení rizika cukrovky až po srdeční choroby, či dokonce i zvýšení rizika vzniku rakoviny.

Nepříjemná zácpa

Každý máme jiný trávicí systém, který vychází z naší genetiky a stravovacích návyků. V závislosti na druhu porcovaného masa mají některé z nich poměrně vysoký obsah tuku. Tělu tak trvá déle, než tuky stráví, a proto se mohou u člověka druhý den objevit zažívací potíže. Zácpa může být důsledkem vysokého obsahu železa, které se obvykle nachází v červeném mase (hovězí, vepřové nebo jehněčí). Kromě toho červené maso obsahuje málo vlákniny, jež je pro pravidelnou stolici nezbytná.

Fotografie: Freepik

Neustálý pocit hladu

Pokud máte neustále pocit hladu, přestože jste právě dojedli, může to znamenat, že jste měli v jídle příliš mnoho bílkovin. Když totiž nemáte dostatek sacharidů, klesá hladina krevního cukru v těle, v důsledku čehož se neprodukuje serotonin, který vyvolává pocit hladu. Pokud si tedy uvědomíte, že máte neustále pocit hladu, zkuste si k obědu místo sendviče dát řecký jogurt s lesními plody nebo humus s celozrnnými krekry. Můžete také maso z jídelníčku kompletně vyřadit.

Vysoký krevní tlak

Pokud se u vás objeví vysoký krevní tlak, může tím tělo dávat najevo, že je čas omezit maso. Zpracované a vařené druhy totiž obsahují vysoké množství sodíku, protože se obvykle upravuje, dochucuje a konzervuje solí. Kromě toho má kuřecí kůže a červené maso vysoký obsah nasycených tuků. To vše může vést ke zhoršení hypertenze, a dokonce ke vzniku ischemické choroby srdeční.

Tmavé kruhy pod očima

Nenechte se zmást domněnkou, že tmavé kruhy pod očima jsou důsledkem nedostatku spánku nebo únavy. Ukazuje se, že nesprávné trávení masa může také narušit váš vzhled. Pokud je máte často (zejména den po konzumaci masa), je to známka toho, že maso nebylo stráveno.

Narušená střevní sliznice totiž umožňuje, aby částečky masa prošly střevní stěnou a nestrávené se dostaly přímo do krevního oběhu. Protože je však tělo považuje za cizí vetřelce, pokusí se vytvořit určité protilátky, aby cizorodou látku eliminovalo. Reakcí na to mohou být právě tmavé kruhy pod očima, což je příznak, který je obvykle zdravotníky přehlížen.

Zápach z úst a jiné nepříjemné tělesné zápachy

Zápach z úst a další nepříjemné tělesné zápachy jsou známkou toho, že vaše tělo nedokáže správně strávit maso. Pokud však maso není dobře stráveno, zápach se vrací zpět z trávicího systému a nakonec se dostane do vaší pokožky a dechu. Pokud se u vás tyto nepříjemné problémy opakují, zkuste užívat trávicí enzymy, které napomáhají štěpení masa, aby se nehromadilo ve střevech.

Fotografie: Depositphotos

Oslabený imunitní systém

Když vaše tělo nestráví maso správně, můžete být častěji nemocní. Váš imunitní systém je totiž v tomto případě ovlivněn kvůli přírodnímu cukru (tzv. Neu5Gc), který se nachází v červeném mase a který je pro naše tělo velmi těžko stravitelný. Tento cukr běžně produkují masožravá zvířata, aby jim umožnil udržet si masitou stravu. Naše tělo ho však neprodukuje, a proto s ním v důsledku zachází jako s cizorodou látkou, jež spouští toxickou imunitní reakci. Tato reakce může způsobit mnoho dalších problémů, dokonce i rakovinu.

Zdroj: Healthline, Bustle