Káva se může osvědčit jako pomocník při dietě

Fotografie: Pixabay

Při dietě se musíte vzdát řady oblíbených potravin i nápojů. Vězte ale, že káva mezi ně nepatří a té se rozhodně vzdávat nemusíte. Naopak vám může při hubnutí hodně pomoci. Pokud kávu nepřislazujete a nepřidáváte do ní šlehačku nebo zmrzlinu, můžete si ji dopřávat zcela bez výčitek.

Káva nemusí mít téměř žádné kalorie

Jak je to s kaloriemi v kávě? Dopřejete-li si pouhý šálek espressa bez jakýchkoliv přídavků, pak je jeho kalorická hodnota takřka nulová. Jiná situace ale nastává, pokud máte rádi kávu s cukrem a mlékem nebo ještě hůře se smetanou nebo šlehačkou. Poté mohou kalorické hodnoty takového nápoje vystoupat do závratných výšin a zcela vám zkazit vaše dietní úsilí. Když tedy kávu, tak ideálně černou, případně s malou kapkou mléka – na cukr ale určitě zapomeňte.

Využijte kávu takticky

Je ale pravdou, že díky kávě s mlékem můžete své tělo trochu ošidit. Káva s mlékem je hustší než voda a pomáhá tělu získat pocit sytosti a potlačit alespoň na čas hlad. Kofein obsažený v kávě pak dokáže nabudit metabolismus a zrychlit spalování. Toho mohou dobře využívat i sportovci, kteří si často dávají před cvičením šálek kávy, aby rychleji a lépe spalovali.

Na druhou stranu káva má diuretické, tedy odvodňovací účinky – na to musíte zejména u sportu myslet a dopřát organismu dostatek tekutin, jinak by snadno mohlo dojít k přehřátí či dehydrataci.

Zapomeňte na přísady a dochucovadla

Důležitou radou je také vyhnout se kávě z automatů. V nich většinou nenajdete kávu, ale směs různých přísad, aby výsledný nápoj zalitý teplou vodou dobře chutnal – to, že je plný cukrů a různých chemických složek, už ale tak pozitivní není. V kavárně také odolejte pokušení dát si různé kávové nápoje s příchutí.

Tato dochucovadla vlastně nejsou nic jiného než cukrový sirup, který opět zvedne výslednou kalorickou hodnotu nápoje. Pokud máte chuť na něco netradičního, dopřejte si jednou za čas klasické neslazené cappuccino se skořicí na vrchu.

Nepoužívejte ale kávu jako snadného pomocníka při dietě – mohlo by se vám to vymstít. Odbourávání kofeinu totiž zatěžuje játra a zároveň kvůli odvodňovacím účinkům i ledviny. Proto není kávu vhodné pít v příliš vysokém množství – nemusela by pro vaše tělo být dobrá. Stejně tak se vyhněte pití kávy v kombinaci s alkoholem nebo některými léky, které mají vliv na činnosti jater a ledvin.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]