Ztukovatění jater je třeba nebrat na lehkou váhu. Krizi zažehná i vláknina, která játrům prospívá

Fotografie: Depositphotos

Ztukovatění jater je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud ho rozpoznáte, měli byste co nejdříve začít s léčbou.

Pokud se v játrech nahromadí příliš mnoho tuku, můžete se potýkat s vážnými zdravotními problémy, jako je zánět, nebo dokonce selhání jater – v takovém případě totiž orgán nedokáže již správně fungovat. To mimo jiné může vést k ovlivnění celého těla, a proto je důležité v případě rozpoznání tohoto onemocnění konat včas. Pomoci vám dokážou především určité změny životního stylu, říká doktor Saurabh Sethi.

Léčba ztukovatění jater

V současné době nejsou k léčbě ztukovatění jater schváleny žádné léky, a proto je v případě tohoto onemocnění zapotřebí přijmout určité změny životního stylu. Důležité je zejména:

  • omezit alkohol, nebo se mu úplně vyhýbat
  • podniknout kroky ke snížení hmotnosti (cvičit alespoň 30 minut každý den)
  • změnit svůj jídelníček (jíst stravu bohatou na živiny s nízkým obsahem nadbytečných kalorií, nasycených tuků a transmastných kyselin)
  • vyhnout se lékům a doplňkům stravy, které zatěžují játra

Lékař vám také může doporučit detoxikační program a poradenství, pokud trpíte poruchou způsobenou užíváním alkoholu.

Vhodná dieta

Pokud trpíte ztukovatěním jater, lékař vám se vší pravděpodobností doporučí úpravu stravy, která vám pomůže snížit riziko komplikací. Jedná se zejména o následující kroky:

  • Vyvažte svůj jídelníček: jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, dostatek bílkovin a zdravých tuků.
  • Tučné a kalorické potraviny: snažte se omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem kalorií.
  • Vhodné živiny: zaměřte se na vlákninu, která pomáhá zlepšit funkci jater.
  • Omezení některých potravin: omezte potraviny s vysokým obsahem soli, rafinovaných sacharidů (jako jsou sladkosti, bílá rýže a bílý chléb) a nasycených tuků, které jsou obsaženy v potravinách, jako je červené maso, plnotučné mléčné výrobky a smažené potraviny.
  • Pijte dostatek vody: to vám pomůže udržet hydrataci a také zlepšit zdraví jater.
žena pije vodu
Fotografie: Freepik

Prevence problému

Abyste předešli problému a jeho možným komplikacím, je obecně důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu. Proto rozhodně nezanedbávejte svůj jídelníček, pravidelně se hýbejte, a také se snažte nepít příliš alkohol. Na pozoru by měli být poté zejména lidé s cukrovkou nebo srdečními nemocemi – v takovém případě je vhodné chodit na pravidelné prohlídky k lékaři.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]