Tohle se stane s vaším tělem poté, co spolknete žvýkačku. Přední odbornice odhalila děsivou pravdu

Fotografie: Depositphotos

Pokud nechtěně spolknete žvýkačku, nemusíte se příliš obávat. Přesto je dobré se takové situaci vyhnout, protože může vést k řadě trávicím nepříjemnostem.

Už jako malý jsem se často zamýšlel nad tím, co se asi tak stane s tělem, když spolknu žvýkačku. Mnoho lidí totiž tvrdilo, že hmota zůstává v žaludku klidně několik let a může vést k řadě nebezpečných problémů. Tyto a mnoho dalších mýtů však nedávno vyvrátil ve spolupráci s odborníky z Oxfordské university web Webniusy. Přesto však varujeme, že byste si před jejich spolknutím měli dávat pozor.

Mýtus, kterému lidé stále věří

Mnoho legend praví, že spolknutí žvýkačky je nebezpečné, a pokud se tak stane, hrozí vám obrovské problémy – nebo také že hmota zůstane v žaludku po mnoho let a sroste s ním. To je však podle odborníků neplatná informace, kterou by nikdo neměl brát příliš vážně. Přestože se nejedná ani o zdravou záležitost, pokud se tak stane, můžete se maximálně potýkat s několika gastrointestinálními problémy, jako je průjem nebo zácpa.

„Žvýkačka prochází trávicím systémem a je vylučována ve stejné formě, v jaké byla spolknuta. I když se říká, že může v ojedinělých případech zůstat ve střevech malých dětí, osobně jsem se s tím nikdy nesetkal,“ zdůraznil jeden z odborníků pro web Webniusy. Další věcí, kterou byste poté měli brát na vědomí, je skutečnost, že tato potravina neobsahuje žádné cenné živiny. Kaučuk, z nějž se vyrábí, je totiž kombinací elastomerů, pryskyřic, tuků a dalších přísad, což znamená, že se nejedná o zdravý produkt a jeho konzumace není tělu prospěšná.

Rozhodně ne žvýkačky bez cukru

Ke skutečnosti se vyjádřila také odbornice Stacy Sampson, podle níž se mohou problémy vyskytnout zejména v případě, že je žvýkačka spolknuta s dalšími nestravitelnými předměty. To by totiž mohlo vést k jejich spojení a následnému vytvoření blokace v trávicím traktu, což by skutečně mohlo vyžadovat operaci. K takovým případům však dochází jen zřídka.

Čištění uší vatovým tampónem je chyba č. 1: Vlhký hadřík i injekční stříkačka napraví lidový zvyk

žvýkání žena
Fotografie: Freepik

Pokud tedy i vy rádi žvýkáte žvýkačky, raději se je nikdy nesnažte polykat – a jestliže se tak stane, nemusíte se bát žádných velkých rizik. Tato užitečná potravina vám dokáže pomoci například pomoci přestat si kousat nehty, jak jsme na webu ZdravéStravování uváděli. Snažte se však raději užívat normální druhy, nikoliv ty bez cukru, které mohou vést při nadměrné konzumaci k průjmu. Důvodem je především to, že obsahují umělá sladidla, jako je například sorbitol.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]