Ječné zrno v oku: Nebezpečný stav, který dokáže pořádně znepříjemnit život, má jednoduché řešení. Funguje téměř okamžitě

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv není ječné zrno nebezpečnou chorobou, může vás přivést k šílenství. Máme pro vás návod, jak ho zvládnout a kdy byste měli navštívit lékaře.

Ječné zrno je cystická infekce očního víčka, která se objevuje v nejméně očekávané době v podobě abscesu. Je způsobena stafylokokovou infekcí na okrajích víček, příušních a štítných žlázách. Pokud se neléčí, může opakovaně vést ke vzniku hnisavého zánětu. Existují dva druhy: vnější a vnitřní, říká lékařka Janine Kelbach.

Co je to ječné zrno?

Ječné zrno na oku je papulózní absces ve tvaru obilného zrna. Obvykle se nachází v blízkosti linie řas na vnějším povrchu víčka, ale vyskytuje se i vnitřní ječmen. Ječmen na oku má zpočátku červenou barvu a po nějaké době se změní na žlutou nebo růžovou. Absces se vyskytuje u mužů i žen bez ohledu na věk – někteří jsou náchylnější k recidivám.

Přítomnost ječného zrna na oku nepředstavuje zdravotní riziko, pokud je tento stav léčen. Obvykle ho lze odstranit domácími prostředky, ale v některých případech je nutná léčba antibiotiky. Ječné zrno se hojí spontánně – po několika dnech prorazí kůži a začne se vstřebávat. Na oku vydrží sedm až deset dní.

Jak ječné zrno vyléčit

Nejlepší léčbou ječného zrna je prevence, zejména u těch, kteří mají k jeho tvorbě sklony. Každý den si jemně čistěte oční víčka očními ubrousky. Ječné zrno by se rozhodně nemělo vymačkávat, i když se na první pohled může zdát, že stačí propíchnout jeho žlutou špičku. Dozrálý absces sám praskne – vytéká z něj tekutina a vytvoří se rána, která se po několika dnech zahojí.

Fotografie: Freepik

Regeneraci kůže lze urychlit přikládáním mastí nebo obkladů na postižené místo. Pokud se ječné zrno opakuje často, je třeba vyhledat očního lékaře – jedná se o častý stav zejména u dětí. Někdy je také nutné provést kultivaci výtoku, aby bylo možné identifikovat bakterie způsobující onemocnění a zvolit vhodné antibiotikum. Na léčbu ječné zrna však existují také tyto rady:

  • Potírání zlatým prstýnkem – prstýnek vydezinfikujte, zahřejte třením o čistý hadřík, poté ho přiložte na zavřené víčko a jemně masírujte ječné zrno.
  • Teplý obklad z vajíčka – uvařte vajíčko natvrdo, teplé vajíčko zabalte (aniž byste ho loupali) do kapesníku a přiložte na zavřené víčko.
  • Obklad ze zeleného čaje – uvařte čaj v sáčku, horký sáček důkladně slijte a přiložte na ječné zrno.
  • Teplé obklady z bylinných nálevů – k jejich přípravě lze použít listy petržele, květy měsíčku nebo heřmánku, listy maliníku nebo bylinu cesmíny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]