S jarem přichází i pověstná únava, kterou z velké části způsobují toxiny. Pitný režim, zdravá strava a detoxikace těla pomohou.

Únava, nechutenství, podrážděnost, matné vlasy, mdlá a bledá pleť – to vše a ještě mnohem více mohou být signály toho, že naše tělo není úplně v pořádku. Především pak v období, které je zvýšenou únavou pověstné – přelomové měsíce podzim/zima/jaro. Právě zima se nese v duchu přejídání a může vyústit neblahými zdravotními komplikacemi. Zima pomalu končí, jaro klepe na dveře a právě přichází toto zmiňované období.

Toxiny, myšleno látky s devastujícím dopadem na lidský organismus mohou přicházet zvenčí, ale stejně tak si je tělo dokáže vytvořit samo prostřednictvím „zanesených orgánů“. K nejvíce ohroženým patří čističky těla: ledviny, játra, slezina. Proto je důležité nepřehlížet je a věnovat jim dostatečnou pozornost. Pokud dochází k dlouhodobé toxické zátěži a jejich zanesení, může tento stav vyústit v horším případě selháním orgánů, v tom lepším se nebudete cítit prostě dobře.

Jak se do těla toxiny dostávají?

Abychom v boji s toxiny uspěli, je vhodné si nejdříve uvědomit, jak se do našeho těla tito „neřádi“ dostávají. Nejsnadnější cestu mají prostřednictvím potravin a nápojů, které konzumujeme. Když pomineme nezdravé tuky, alkohol, cigarety, pak se toxiny do těla mohou dostávat i prostřednictvím chemicky ošetřených potravin: ovoce, zelenina. Další hrozbou jsou potraviny bohaté na umělá sladidla, konzervanty, zvýrazňovače chuti, a také maso hospodářských zvířat, kterým byla podávána nějaká léčiva. I při zdravém stravování a sledování kvality potravin se bohužel tomuto úplně vyhnout nedá. Toxiny se do těla dostávají také z ovzduší (nátěry, prach, kouř). Svou roli zde sehrávají i plasty a nevhodné nádobí.

Jak své tělo zbavit toxinů?

Mimo sledování kvality potravin a zdravého stravování je důležitý kvalitní spánek, pitný režim a pravidelný pohyb (skrze pot se toxiny dostávají z těla ven). Vyvážená strava, dostatek tekutin a pohyb jsou činnosti, které podporují pravidelnou a přirozenou detoxikaci. I tak se však doporučuje držet občas alespoň přerušovaný půst a pít čistící bylinné čaje, které v tomto ohledu detoxikaci usnadní/podpoří.

Obrázek: pixabay.com