Listy maliníku prospívají především ženám. Pomáhají řešit řadu jejich problémů

Všichni si určitě rádi občas dopřejeme čerstvé maliny, které nám může poskytnout maliník na naší zahradě. Zvláště v jejích sezónně mohou být příjemným zpestřením jídelníčku a pomáhají nám doplnit některé důležité vitamíny. Rostou na keři, kterému se říká maliník obecný. Z něj se ale nesbírají jen jeho plody, ale výrazné účinky na tělo vykazují zejména jeho listy. Ty prospívají především ženám, protože právě pití čaje z maliníku dokáže například vyladit a harmonizovat tělo v období menstruace i klimakteria.

Zdraví nejen pro ženy

Listy maliníku obsahují třísloviny, flavonoidy, karatenoidy, a hlavně vitamín C nebo vitamíny A a E, minerály jako jsou hořčík, železo, mangan či vápník. Častěji se maliník vyskytuje ve směsích, ale můžeme jej pít i v čisté formě pro zvýšení jeho účinků.

K čemu je maliník prospěšný?

  • Pomáhá tlumit křeče a ulevovat při menstruaci.
  • Působí pozitivně na ženskou plodnost – podporuje tvorbu sliznic a prokrvení orgánů.
  • Doporučuje se pít před porodem k urychlení a usnadnění celého procesu.
  • Po porodu usnadňuje stažení dělohy a regeneraci rozmnožovacích orgánů.
  • Pomáhá při průjmech a zvracení. Usnadňuje trávení.
  • Upravuje množství žluči, čímž ulevuje trávicímu traktu.
  • Má močopudné účinky, zmírňuje otoky a ulevuje ledvinám.

Jak listy správně sbírat?

Je tedy patrné, že ač je maliník především ženskou bylinkou, na určité potíže může pomoci i pánům. K přípravě chutného a zdravého čaje je však také nutné vědět, jak listy maliníku sbírat a zpracovávat. Listy se dají trhat často už začátkem dubna, nejlépe ještě předtím, než se na rostlince objeví první květy. Listy je poté nutné usušit, a to ideálně na větraném a stinném místě, na slunci by neměly trávit mnoho času. Správně usušený list poznáte tak, že si zachovává přirozeně zelenou barvu. Z takto posbíraných listů se pak dá připravit čaj běžným způsobem.

Fermentované jsou chutnější

Někomu ale maliníkový čaj příliš nechutná, má totiž specifickou chuť a aroma. Zlepšit si smyslový prožitek ale lze pomocí fermentace. Natrhané listy se nechají nejprve na plátýnku proschnout a potom se lehce přejedou válečkem, aby se narušila jejich struktura. Poté je přikryjeme utěrkou, a ještě igelitem a po celé ploše zatížíme. Takto se listy zapaří a následně zčernají. Poté je dosušíme na vzduchu a opět konzumujeme ve formě čaje. Ten je pak chutnější a aromatičtější.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]