Vitamín B12 hraje důležitou roli při překonávání únavy. Tělo upozorňuje na jeho nedostatek bolestí hlavy, či bledou kůží

Fotografie: Depositphotos

Přestože se vitamín B12 nachází v mnoha potravinách, jeho nedostatek je poměrně častý. Příznaky nízké hladiny B12 mohou být různé, od fyzických až po psychické.

Vitamín B12 je základní živina, kterou tělo potřebuje pro procesy, jako je syntéza DNA, tvorba energie a funkce centrálního nervového systému. Až 20 % lidí starších 60 let má nedostatek tohoto vitamínu. Často je to způsobeno omezeným příjmem potravy, malabsorpcí, zdravotními potížemi nebo užíváním léků, které B12 vyčerpávají. Vzhledem k tomu, že schopnost vstřebávat B12 z potravy s věkem klesá, je jeho nedostatek častější u starších osob. Přesto to neznamená, že u dětí a mladších dospělých, včetně těhotných a kojících, nemůže dojít k nedostatku B12, říká doktorka Meredith Goodwin. Jak poznáte, že vám tento vitamín chybí?

Cítíte se unavení

Pokud máte nízký nebo nedostatečný obsah B12, budete se pravděpodobně cítit unavení. Buňky vašeho těla potřebují B12 ke správnému fungování. Nedostatečná hladina B12 může snížit normální tvorbu červených krvinek, což může i zhoršit dodávku kyslíku. Je důležité vědět, že se u vás může objevit únava a další příznaky související s nedostatkem B12, i když je vaše hladina B12 považována za v rozmezí nebo jen za hraničně nízkou.

Máte bledou kůži

Dalším příznakem je bledá nebo žlutá kůže. Stejně jako u stavu zvaného anémie z nedostatku železa může být i u anémie související s nedostatkem B12 kůže bledá, protože v těle chybí plně vyzrálé zdravé červené krvinky. Nedostatek B12 může také způsobit stav zvaný žloutenka, při kterém vaše kůže a oční bělmo získají nažloutlou barvu. Tato barva je způsobena vysokou hladinou bilirubinu, odpadního produktu vznikajícího při rozkladu červených krvinek v těle.

Trápí vás bolesti hlavy

Nedostatek B12 může vést k neurologickým vedlejším účinkům, včetně bolestí hlavy. Ve skutečnosti patří bolesti hlavy mezi nejčastěji hlášené příznaky související s nedostatkem B12 u dospělých i dětí.

Fotografie: Depositphotos

Pociťujete depresivní stavy

B12 je nezbytný pro správné fungování centrální nervové soustavy a nedostatek této živiny může mít vliv na vaše duševní zdraví. Konkrétně je nedostatek B12 spojen s vyšším rizikem vzniku deprese. Kromě depresivních příznaků může nízká nebo nedostatečná hladina B12 vést k dalším duševním stavům, včetně psychóz a poruch nálady.

Máte problémy se zažíváním

Nedostatek B12 může také způsobovat průjem, nevolnost, zácpu, nadýmání, plynatost a další gastrointestinální příznaky. Tyto problémy mohou postihnout dospělé i děti. Mějte však na paměti, že mnohé z těchto příznaků jsou nespecifické a mohou být způsobeny jinými faktory. K průjmu může vést například potravinová intolerance, léky a infekce.

Špatně se soustředíte

Protože nedostatek B12 negativně ovlivňuje centrální nervový systém, mohou se lidé s nízkou nebo nedostatečnou hladinou B12 cítit zamlženě a mít potíže se soustředěním a dokončením úkolů. Těmito nežádoucími účinky jsou ohroženi zejména starší dospělí, protože riziko nedostatku B12 se s věkem zvyšuje.

Máte bolesti v dutině ústní

Glositida je lékařský termín, který označuje zanícený, červený a bolestivý jazyk. Může být způsobena nedostatkem B12. U lidí s tímto nedostatkem se glositida může objevit spolu se stomatitidou, jež se vyznačuje vředy a zánětem v ústech. Přestože glositida a stomatitida jsou u lidí s anémií související s nedostatkem B12 běžné, mohou se vyskytnout i bez anémie a mohou být známkou časného nedostatku B12.

Pociťujete brnění rukou a nohou

Parestézie je lékařský termín, jenž označuje pocit pálení nebo píchání v určitých částech těla, jako jsou ruce a nohy. Mnoho dospělých a dětí, kteří mají nedostatek B12, uvádí, že pociťují parestézii. Tento příznak nedostatku B12 se bohužel překrývá s příznaky souvisejícími s diabetickou neuropatií – poškozením nervů způsobeným vysokou hladinou cukru v krvi, jež může způsobovat bolest a necitlivost končetin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]