Chyby při rozmrazování masa škodí zdraví. Studená voda i lednička jsou součástmi bezpečných metod

Fotografie: Freepik

Správné rozmražení kuřete je nezbytné pro zachování jeho dobré chuti a struktury. Kromě toho se vyhnete potenciálním bakteriálním onemocněním.

Mnozí lidé neberou dostatečně vážně nemoci, které mohou přenášet potraviny, jako je právě kuřecí maso. Je ovšem nezbytné, abyste s tímto produktem zacházeli správně, a to zejména během jeho rozmrazení, neboť v opačném případě se můžete snadno nakazit bakteriálními nemocemi a poškodit jeho strukturu, což se v důsledku také odrazí na chuti výsledného pokrmu. Naštěstí však existují jednoduché způsoby, jak na to, říká doktorka Natalie Olsen.

Kmeny bakterií v syrovém kuřecím mase

Onemocnění z potravin je vážný problém, který lidé často neberou vážně. Proto je důležité naučit se správně rozmrazovat kuřecí maso, jež je může snadno způsobit, pokud s ním nebudete zacházet správně – produkt totiž zasyrova běžně obsahuje kmeny bakterií, jako je například salmonela, E. coli a mnoho dalších. Správný způsob přípravy masa a jeho vaření při minimálně teplotě 74 °C však dokáže eliminovat možná rizika.

Použijte mikrovlnnou troubu

Důležitou zásadou je zejména nerozmrazovat kuře na kuchyňské lince, ani ho neoplachovat pod studeno vodou – v takovém případě by se mohly bakterie roznést po celém okolí a v teplém prostředí se jim většinou daří. Nejrychlejším způsobem, jak na to jít správně, je použít mikrovlnnou troubu – pamatuje však, že kuře musíte uvařit ihned poté, co ho rozmrazíte. To především proto, že mikrovlny drůbež pouze zahřejí a nezničí všechny bakterie.

Použijte studenou vodu a ledničku

Dalším skvělým způsobem, jak rozmrazit maso, je použít studenou vodu – to by mělo trvat zhruba dvě až tři hodiny. Postupujte tak, že kuře nejprve vložíte do nepropustného plastového sáčku, čímž zabráníte tomu, aby voda poškodila masovou tkáň (stejně jako případnému infikování jídla bakteriemi). Poté naplňte velkou mísu nebo kuchyňský dřez studenou vodou a sáčky s masem do něj ponořte. Vodu můžete měnit každých 30 minut, ovšem zacházejte s ní opatrně kvůli možné přítomnosti bakterií.

Síla kostního vývaru přesahuje pomoc kloubům. Prospívá také trávicímu systému a bojuje se záněty

syrové kuřecí maso s kořením
Fotografie: Pexels

Dále se vyplatí uchovat zamrazené maso v ledničce, a to nejlépe po celý den. Ačkoliv tato metoda trvá delší dobu, jedná se o nejlepší způsob, jak udržet maso v co nejlepším stavu a zároveň zabránit působení bakterií.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]