Síla kostního vývaru přesahuje pomoc kloubům. Prospívá také trávicímu systému a bojuje se záněty

Fotografie: Arthoum / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pravý vývar z kostí je v současnosti jedním z nejpopulárnějších trendů v oblasti zdraví a fitness. Někteří lidé ho pijí, aby zhubli, zlepšili si pleť a vyživili klouby.

Není snad nikdo, kdo by neznal domácí vývar. Jeho vůni máme spojenou především s nedělním obědem u babičky a jeho chuť je všem notoricky známá. Vývar z kostí se vyrábí vařením kostí, například hovězích, kuřecích, vepřových nebo rybích, po delší dobu, často několik hodin. Během vaření se z kostí uvolňují chutě, minerály, želatina a kolagen, jež přispívají k bohaté chuti a výživovým vlastnostem vývaru, říká doktorka Amy Richter. Jaké výhody nám konzumace vývaru z kostí přináší?

Obsahuje vitamíny a minerály

Vývar z kostí může být výživný, ale přesný obsah živin závisí na použitých kostech. Zvířecí kosti jsou bohaté na vápník, hořčík a další vitamíny a minerály potřebné pro stavbu a posílení vašich vlastních kostí. Dřeň poskytuje vitamíny A a B a minerály jako zinek, železo, vápník a selen. Všechny tyto části také obsahují bílkovinu kolagen, která se po uvaření mění na želatinu. Vařením se z jednotlivých složek uvolňují jejich živiny do vody ve formě, již vaše tělo může snadno vstřebat.

Může prospívat trávicímu systému

Zdravý trávicí trakt je pro dobrou pohodu nezbytný. Kostní vývar je snadno stravitelný a může pomoci předcházet zánětům souvisejícím s vaším trávicím traktem. Želatina obsahuje aminokyselinu, která se v těle přeměňuje na glutamin a pomáhá udržovat funkci střevní stěny. Může pomáhat předcházet a léčit stav známý jako „děravé střevo“, jenž je příznakem několika chronických onemocnění trávicího traktu.

Může pomáhat v boji proti zánětům

Aminokyseliny obsažené ve vývaru z kostí, včetně glycinu a argininu, mají protizánětlivé vlastnosti. Chronický zánět je spojován s různými závažnými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, artritida a rakovina. Zařazení vývaru z kostí do jídelníčku může (stejně jako konzumace protizánětlivých potravin) pomoci při léčbě zánětlivých onemocnění.

Šálkem kávy proti zánětům: Její benefity nesouvisí pouze s kofeinem, jedná se o silné antioxidanty

masový vývar
Fotografie: Freepik

Jeho živiny mohou zlepšit zdraví kloubů

Kolagen je hlavní bílkovinou, jež se nachází v kostech, šlachách a vazech. Při vaření kostního vývaru se kolagen z kostí a pojivové tkáně rozkládá na další bílkovinu zvanou želatina. Želatina obsahuje důležité aminokyseliny, které podporují zdraví kloubů. Patří mezi ně prolin a glycin, jež vaše tělo využívá k výstavbě vlastní pojivové tkáně. Pojivová tkáň je hlavní složkou šlach, které spojují svaly s kostmi, a vazů, jež spojují kosti navzájem.

Reguluje hmotnost a svalovou hmotu

Kostní vývar je typicky nízkokalorický, ale přesto může uspokojit hlad. Existují určité důkazy, že u lidí, kteří konzumují polévky, je menší pravděpodobnost vzniku obezity. To naznačuje, že polévky mohou hrát roli při regulaci hmotnosti. Kostní vývar má vysoký obsah bílkovin a některé důkazy naznačují, že dieta s vysokým obsahem bílkovin může také pomoci při regulaci hmotnosti, protože člověka zasytí a může mu pomoci cítit se plný.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]