V mase obsažený vitamín B12 živí tělo i mysl. Jeho hladina může mít velký vliv na lidské emoce

Fotografie: FelisweeTOA / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vitamín B12 je velmi důležitá živina, jejíž dostatečný příjem je spojován s mnoha zdravotními výhodami. Získat ho můžete především z masa.

Vitamín B12 hraje klíčovou roli v mnoha aspektech lidského zdraví a jeho zvýšený příjem může podporovat zdraví kostí, tvorbu červených krvinek, hladinu energie, a dokonce také vaši náladu. Abyste ho získali, je důležité konzumovat dostatek masa, neboť se nevyskytuje téměř v žádné rostlinné potravině – pomoci vám ho však mohou doplnit také doplňky stravy. Kromě toho si ho tělo nedokáže samo vyrobit, a proto se s jeho nedostatkem často potýkají především vegetariáni a vegani, říká doktorka Amy Richter.

Podporuje tvorbu červených krvinek

Vitamín B12 hraje zásadní roli při tvorbě červených krvinek a jeho nedostatek může dokonce vést k anémii (nedostatku červených krvinek v krvi) nebo poškození jejich vývoje. V obou případech se však jedná o velmi nebezpečné problémy, které se mohou negativně podepsat na vašem zdraví – pokud k nim totiž dojde, vaše tělo nebude schopné přenášet potřebný kyslík do životně důležitých orgánů, což způsobí narušení jejich funkce, nebo dokonce jejich selhání. Mezi nejčastější příznaky těchto problémů patří především únava a slabost.

Hraje zásadní roli během těhotenství

Dostatečná hladina vitamínu B12 je zásadní pro zdravé těhotenství, neboť hraje důležitou roli při rozvoji mozku a nervového systému plodu. Jeho nedostatek může v počátečních fázích dokonce zvyšovat riziko vzniku vrozených vad, jako jsou zejména defekty neurální trubice. Kromě toho se jedná také o faktor, který zvyšuje riziko předčasného porodu nebo potratu – ve skutečnosti je u žen s nedostatečnou hladinou této nezbytné živiny až třikrát větší pravděpodobnost, že se dítě narodí s vrozenou vadou.

Podporuje zdraví kostí

Udržování dostatečné hladiny vitamínu B12 může podpořit také zdraví vašich kostí. To především díky tomu, že zabraňuje snižování hustoty kostních materiálů, která vede k jejich chabnutí a zvyšuje riziko zlomenin a dalších nebezpečných problémů, jako je například osteoporóza. Bohužel je však v tomto případě nutné poznamenat, že vědci vyžadují další studie, které by tyto skutečnosti potvrdily.

kostra lékař
Fotografie: Freepik

Snižuje riziko makulární degenerace

Makulární degenerace je onemocnění, které postihuje především centrální vidění zrakového orgánu. Riziko jejího vzniku se zvyšuje především s postupem věku, ovšem pokud si zajistíte dostatečný příjem vitamínu B12, získáte tím dostatečnou prevenci. Důvodem je především skutečnost, že pomáhá snižovat hladinu homocysteinu, což je typ aminokyseliny, která se nachází v krevním oběhu. Pokud chcete tyto účinky zvýšit, můžete do svého jídelníčku přidat také více potravin, jež obsahují kyselinu listovou.

Zlepšuje náladu a příznaky deprese

Dostatečný příjem tohoto nezbytného vitamínu může také zlepšit vaši náladu a ochránit vás před příznaky deprese. Ačkoliv tyto účinky nebyly prozatím zcela objasněny, předpokládá se, že za nimi stojí jeho vliv na syntézu a metabolismus serotoninu, chemické látky zodpovědné za regulaci emocí. Jeho nedostatek může mít naopak velmi negativní vliv na vaši psychiku, a to zejména co se týče vyššího rizika vzniku deprese a úzkosti.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]