Zbavte se nevzhledných bradavic bez nutnosti návštěvy odborníka. Síla přírody vám značně uleví

Fotografie: Freepik

Odstranit bradavice z těla může být mnohdy složitá záležitost, kterou mnoho lidí řeší bolestivými zákroky. Zvolte raději léčbu po domácku.

Bradavice jsou jedním z nejčastějších kožních onemocnění, jež postihuje jedince všech věkových kategorií – jen podle někdejších statistik je jisté, že bradavice již někdy v životě mělo bezmála 75 procent světové populace . Jde o bledé nezhoubné výrůstky způsobené lidským papillomavirusem, ale mohou znepříjemnit řadu každodenních činností. Pokud jimi trpíte a nechcete se jich zbavovat bolestivě, vyzkoušejte tyto domácí triky, díky kterým se jich zbavíte pomocí vlastních sil, radí lékařka Kirsten Nunez.

Tři druhy bradavic

Bradavice jsou bledé nezhoubné výrůstky a vyznačují se nerovným povrchem virového původu. Dělí se na tři hlavní a nejčastější typy:

 • Jednoduché bradavice: Jde o bradavice veliké v rozmezí 2-7 milimetrů, mají kulatý tvar, stejnou barvu jako kůže a velmi drsný povrch. Tyto typy bradavic se nejčastěji objevují na obličeji a prstech, ovšem jejich výskyt není zase tak častý jako u plantárních bradavic.
 • Ploché bradavice: Velmi malé, téměř neviditelné, zaoblené uzlíky o velikosti menší než 3 milimetry, vyznačující se hladkým povrchem. Nejčastěji se vyskytují u mladých lidí, a to buď na rukou nebo na kůži obličeje.
 • Plantární bradavice: Tento nejrozšířenější druh bradavic se objevuje na kůži chodidel, což je také důvod, proč si lidé často myslí, že jde o pouhé mozoly. Jsou ovšem spojované s mnoha nepříjemnostmi, neboť lidé kvůli nim mohou mít problémy s chůzí, a to zejména po některých operacích pro jejich odstranění.
Fotografie: Freepik

Nejčastějším typem bradavic, které mohou trápit jedince každého věku, jsou plantární bradavice. Ty sice mohou během několika let zmizet sami, ale přeci jen je lepší přistoupit k léčbě, neboť vám jejich přítomnost může způsobit velké nepohodlí. Navíc je pravděpodobné, že pokud jste měli plantární bradavici, tak se vám po nějaké době vrátí na jiném místě.

Prevence plantárních bradavic

Abyste se plantárním bradavicím vyhnuli, měli byste dodržovat určitá hygienická pravidla, díky kterým riziko výrazně snížíte. Patří mezi ně:

 • Pravidelná osobní hygiena
 • Nepoužívání osobních předmětů jiných osob
 • Vyhněte se nošení nepohodlné, těsné a úzké obuvi
 • Vyhněte se blízkému kontaktu osobám s bradavicemi
 • Vždy pečlivě ošetřete poraněná místa na nohou
 • Udržování kondice a posilování imunitního systému pomocí vitamínů

Pokud se již na vašem těle bradavice objevily, existují určité tradiční způsoby, jež vám s nimi mohou pomoci. Rozhodně jde o méně bolestivější způsoby, oproti těm medicínským. Jestliže vám léčba níže uvedenými prostředky nezabere, nezbývá vám nic jiného, než zvolit chirurgický zákrok nebo jinou, odborníkem doporučenou léčbu, jako je například léčba laserem či použití léků

Léčba plantárních bradavic tradičními způsoby

Toto jsou nejúčinnější tradiční způsoby, díky kterým se můžete zbavit plantárních bradavic z pohodlí vašeho domova:

 • Tonikum z vlaštovičníku: Asi nejznámějším tradičním způsobem, jak se můžete zbavit bradavice, je vlaštovičník. Tato rostlina má silný cytostatický účinek, který brání nárůstu buněk, tudíž pokud budete nejméně dvakrát denně potírat bradavice jeho čerstvou šťávou, budou se dít zázraky. Buďte ale opatrní, neboť musí jít o skutečnou bradavici, v opačném případě by se totiž mohla tato léčba stát nebezpečnou.
 • Česnek: Česnek se také díky svým silným účinkům osvědčil jako vynikající pomocník v boji proti plantárním bradavicím. Jednoduše rozpulte stroužek, přiložte jednu polovinu na bradavici, přelepte ji náplastí a nechte minimálně dvě hodiny působit. Pravděpodobně vás daná oblast může během procesu začít nepříjemně pálit, ovšem to znamená, že tento trik skutečně působí.
Fotografie: Freepik
 • Vitamíny a minerály: Zejména jde o vitamíny C a E, které pomáhají tělu se schopností bránit se proti virům, takže byste měli konzumovat hodně ovoce a zeleniny – neměli byste se bát použít některé doplňky stravy, jež se mohou v rušném životním stylu hodit. Vyplatí se však sáhnout také po hořčíku, ten působí proti účinkům bradavice.
 • Kyselina octová: Každý večer před spaním nakapejte jednu kapku kyseliny octové přímo na bradavici, ale dávejte si pozor, abyste se nedotkli zdravé kůže. Při pravidelném dodržování tohoto procesu bradavice velmi rychle zmizí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]