Zlepšení zraku pomocí přírodních pomocníků: Důležité jsou vitamíny i karotenoidy

Fotografie: Depositphotos

Abyste si udrželi dobrý zrak, je důležité dbát na určité aspekty vašeho zdraví. Zlepšit ho můžete například zvýšením příjmu správných vitamínů.

Pokud si chcete udržet dobrý zrak, pak byste se měli zaměřit na svou stravu, pravidelný pohyb a další důležité faktory, které podporují oči a udržují je v dobré formě. Klíčový je podle lékařky Ann Marie Griff zejména příjem správných vitamínů a minerálů, které zastávají různé funkce v těle a chrání sítnici. Nastavení a dodržování těchto a dalších opatření vás navíc ochrání před rozvojem nebezpečných problémů, jako je šedý zákal.

Dbejte na dostatečný příjem klíčových vitamínů a minerálů

Abyste si udrželi zdravé oči a viděli co nejlépe, měli byste začít u své stravy. Důležitý je zejména dostatečný příjem vitamínů A, C a E, stejně jako zinku, který pomáhá předcházet makulární degeneraci. Pro získání všech těchto živin můžete zařadit do svého jídelníčku více mrkve, červené papriky, brokolice, špenátu, sladkých brambor, jahod a také citrusových plodů, včetně pomeranče a kiwi. Dobré je také jíst více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a lněné semínko.

Nezapomínejte na účinné karotenoidy

Klíčem ke zlepšení zraku je také několik dalších živin, včetně luteinu a zeaxantinu, což jsou karotenoidy nacházející se v sítnici. Jejich zvýšený příjem vás podle optometristky Whitney Seltman ochrání před mnoha nemocemi a dodá vaším očím přesně to, co potřebují (včetně složek, které je ochrání před modrým světlem). Získat je můžete například z listové zeleniny, brokolice, cukety nebo vajec, ovšem další možností je také užívání doplňků stravy s jejich obsahem.

Dopřejte si pravidelný pohyb

Cvičení a udržování zdravé váhy je nezbytné nejen pro získání dobré postavy, ale také dobrého zraku. Důvodem je zejména riziko vzniku cukrovky 2. typu, která může být důsledkem nedostatku pohybu a vést k poškození drobných krevních cév v očích – jedná se dokonce o stav, který může postupem času způsobit pacientům trvalou slepotu. Doporučuje se také, abyste pravidelně kontrolovali své hladiny cukru v krvi.

6 tlakových bodů na uchu, 6 bolavých částí těla: Během okamžiku pocítíte pozoruhodnou úlevu

chůze zdraví
Fotografie: Pexels

Používejte ochranné brýle

Ať už se věnujete adrenalinovému sportu, pracujete v garáži, nebo děláte vědecký experiment ve škole, je důležité chránit se vhodnými brýlemi. Ty pomáhají zabraňovat vniknutí chemikálií a ostrých předmětů do očí, které by jinak mohly vážně poškodit váš zrak a způsobit vám řadu potíží. Podobně tomu je také u slunečních brýlí, které byste rozhodně nikdy neměli zapomínat, neboť poskytují ochranu před UV zářením. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o ženě, která přišla o zrak kvůli jednomu parazitovi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]