Žena přišla o zrak v jednom oku kvůli parazitovi. Osudnou se jí stala návštěva tohoto oblíbeného místa

Fotografie: Depositphotos

Žena pociťovala několik dní svědění a bolest oka. Poté, co jí nezabírala ani antibiotika, ji lékaři urgentně přijali do nemocnice a zjistili, že za to může parazit.

Osmatřicetiletá žena z Crayfordu v Anglii se několik dní potýkala s nepříjemným svěděním oka, po kterém přišla i nepříjemná bolest. S léčbou jí nedokázala pomoci ani antibiotika, a tak musela urgentně navštívit místní nemocnici, kde jí byla zjištěna děsivá diagnóza. Skutečnou příčinou problémů byl totiž masožravý parazit, který nakonec způsobil, že ztratila zrak na jedno oko. Nakazila se přitom na místě, kam chodí jednou za čas každý.

Na bolest a svědění jí předepsali antibiotika

Britka jménem Shereen-Fay Griffin pravidelně navštěvovala veřejné koupaliště, kam chodila v rámci tréninku plavat. Jakmile však navštívila zařízení naposledy, začalo ji po dvou dnech svědět a bolet levé oko. Zašla si proto k rodinnému lékaři, který jí podal volně prodejné oční kapky s tím, že se má přijít ukázat za pár dní znovu. Bohužel se však její stav nezlepšil, ale naopak jí v oku vznikla infekce. Odborník ji proto raději předepsal i silnější antibiotika.

Ani přesto se však příznaky v následujících dnech nezlepšovaly. Po další návštěvě očního lékaře a užíváním léků, které nijak nepomáhaly, se žena rozhodla zajet do nemocnice. Tam však vyšla najevo děsivá skutečnost – lékaři jí diagnostikovali akantamébovou keratitidu, tedy masožravého očního parazita, který se živý rohovkou a může způsobit slepotu. Předepsaná antibiotika navíc podle nich situaci ještě zhoršila. Pro léčbu tohoto problému je podle webu HealthLine nezbytné provést transplantaci oka.

Žena pociťovala neobvyklou nevolnost. U lékaře zjistila, že závažné potíže řeší za pět dvanáct

Nyní přišla o zrak v levém oku

Tento nebezpečný parazit se běžně nachází v půdě a vodě, včetně řek a bazénů. Pokud se tedy člověk v těchto místech koupe, může se dostat do jeho oka a způsobit tak značné poškození orgánu. Častěji se jím pak mohou nakazit ti, kteří tolik nedbají na hygienu kontaktních čoček. Mezi typické příznaky paří bolest očí, zarudnutí, rozmazané vidění, citlivost na světlo a slzení rohovky. Osmatřicetiletá žena tak musela být upoutána na lůžko po dobu tří týdnů a podstoupit náročné operace.

oko oči
Fotografie: Freepik

Bohužel však kvůli pozdní léčbě nyní Britka nevidí na levé oko, což jí ztěžuje práci, a stále trpí nepříjemnými příznaky. Většinou cítí zejména tupou bolest, suchost, svědění, bolestivost a stále také určitou citlivost na světlo. Na webu ZdravéStravování.eu jsme také nedávno psali o muži, který si spletl křečovou žílu s nebezpečným parazitem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]