Nový výzkum odhalil tyto kritické chyby, kterými si většina lidí ničí zdraví srdce

Fotografie: Depositphotos

Nový výzkum přinesl zajímavé poznatky o vztahu mezi spánkovými návyky, fyzickou aktivitou a zdravím srdce. 

Srdce je klíčový orgán našeho těla a péče o něj by měla být prioritou pro každého z nás. V posledních letech se stále více hovoří o vztahu mezi spánkem, fyzickou aktivitou a zdravím srdce. Nový výzkum, publikovaný v časopise Journal of Activity, Sedentary and Sleep Behaviors, poskytuje další důležité informace o tomto tématu. Studie zkoumala, jak nepravidelné spánkové návyky mohou ovlivnit kardiovaskulární zdraví dospělých středního věku a zda fyzická aktivita může tuto souvislost zmírnit.

Zdravé návyky pro zdravé srdce

Existuje řada zdravých návyků, které mohou prospívat zdraví našeho srdce. Pravidelná fyzická aktivita je jedním z klíčových faktorů, které podporují zdravou funkci srdce a cév. Aerobní cvičení, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole, posiluje srdce a zlepšuje průtok krve, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

Důležité je také sledovat svou stravu a zvolit vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, libové bílkoviny a zdravé tuky, uvedl web Healthline. Omezení příjmu soli, cukru a škodlivých tuků může dále přispět k ochraně zdraví srdce.

Lidové zlozvyky patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve spánku. Tyto tiché zabijáky nepodceňujte

O vhodných potravinách pro srdce a cévy si přečtete v článku na webu ZdravéStravování, který jsme publikovali v minulosti. Kromě toho je důležité udržovat zdravou hmotnost, vyhýbat se kouření a minimalizovat stresové situace, které mohou negativně ovlivnit srdce. Soubor těchto návyků může být klíčem k zachování zdraví srdce a prevenci srdečních onemocnění.

Příklad zdravé stravy
Fotografie: Freepik

Nová studie a její výsledky

Analyzovány byly údaje z dotazníků přibližně 3 700 účastníků, kteří byli podrobeni měření krevního tlaku, hladiny lipidů v krvi a glukózové tolerance. Vědci zjistili, že účastníci s nekonzistentním spánkovým režimem měli horší kardiovaskulární ukazatele než ti s pravidelnějším spánkovým vzorcem.

Navíc studie naznačuje, že fyzická aktivita může částečně kompenzovat negativní dopady nepravidelného spánku na zdraví srdce. Ačkoli přesné mechanismy této kompenzace nejsou zcela jasné, fyzická aktivita je obecně spojována s řadou prospěšných účinků na srdce.

Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na průtok krve, funkci plic a celkovou kardiovaskulární kondici. Navíc může pomoci snižovat riziko srdečních onemocnění, podporovat hubnutí a regulovat hladiny glukózy a krevního tlaku, informoval kondiční specialista Micky Lal.

I když ještě není zcela jasné, proč fyzická aktivita může snižovat negativní dopady nepravidelného spánku na zdraví srdce, existují důkazy naznačující, že cvičení může být klíčovým faktorem pro udržení kardiovaskulárního zdraví v situaci, kdy spánek není optimální.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]