„Včera se to zvrtlo.“ Na prevenci kocoviny je třeba se vyhnout kongenerům v alkoholických nápojích

Fotografie: Wikineittori1233 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Většina lidí jistě dobře zná dlouhý seznam příznaků kocoviny, které často následují po noci plné alkoholu, od bolestí hlavy až po bolesti žaludku, únavu a podrážděnost.

Ačkoli není nouze o údajné léky na kocovinu – jako je například vypití sklenice okurkové šťávy nebo potření podpaží citronem ještě před pitím – jen některé z nich jsou skutečně funkční. Naštěstí existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky kocoviny, a také kroky, které můžete podniknout, abyste jí předešli nebo ji omezili, říká doktorka Sade Meeks. Toto je 6 snadných, důkazy podložených způsobů, jak kocovině předcházet nebo ji zmírnit.

Vyhněte se nápojům s kongenery

Procesem etanolového kvašení se cukry přeměňují na oxid uhličitý a etanol, známý také jako alkohol. Ano, kongenery jsou látky přítomné v některých nápojích, jako je víno nebo whisky, které mohou zhoršovat příznaky kocoviny. Je proto vhodné se jim vyhnout nebo alespoň omezit jejich spotřebu. Výběr nápojů s nízkým obsahem kongenerů, jako je vodka, gin a rum, by mohl snížit závažnost a četnost kocoviny. Tequila, whisky a koňak mají vysoký obsah kongenerů, přičemž bourbon jich obsahuje nejvíce.

Pijte dostatek vody

Ano, je důležité být hydratovaný, když máte kocovinu. Pití dostatečného množství vody může pomoci snížit bolesti hlavy a dehydrataci, která může být způsobena pitím alkoholu. Doporučuje se také pít nápoje s elektrolyty, jako jsou sportovní nápoje, aby se obnovila rovnováha elektrolytů v těle.

Dopřejte si dostatek spánku

Alkohol může způsobovat poruchy spánku a u některých lidí může být spojen se sníženou kvalitou a délkou spánku. Nedostatek spánku sice nezpůsobuje kocovinu, ale může ji zhoršit. Příznaky, jako je únava, bolesti hlavy a podrážděnost, se mohou v důsledku nedostatku spánku zhoršit. Když se dobře vyspíte a umožníte svému tělu, aby se zotavilo, může to zmírnit vaše příznaky a učinit kocovinu snesitelnější.

žena ve sprše
Fotografie: Pexels

Nezapomeňte na snídani

Dobrá a vyvážená snídaně může být užitečným způsobem, jak zlepšit kocovinu. Jíst během rána může pomoci obnovit energii a stabilizovat hladinu cukru v krvi, což může pomoci zmírnit pocity nevolnosti a závratě. Doporučuje se jíst potraviny bohaté na bílkoviny a sacharidy, jako jsou vejce, celozrnný toast a ovoce. Konzumace většího množství potravin bohatých na zinek, jako jsou ořechy, semena, vejce, mléčné výrobky a celozrnné výrobky, může být také spojena se snížením závažnosti kocoviny.

Vyzkoušejte některé doplňky

Některé doplňky stravy by mohly kocovinu zmírnit. Doplňky, jako je hořčík a vitamín B, mohou být užitečné při zlepšování kocoviny. Tyto doplňky mohou pomoci obnovit rovnováhu minerálů v těle, jež mohou být sníženy po pití alkoholu. Je však důležité mít na paměti, že některé doplňky mohou interagovat s jinými léky, takže se před použitím vždy poraďte se svým lékařem.

Vezměte si lék proti bolesti

Volně prodejné léky proti bolesti by mohly pomoci zmírnit některé příznaky spojené s kocovinou. Ibuprofen a aspirin se totiž často používají ke zmírnění bolesti a léčbě problémů, které kocovinu často provázejí, jako jsou bolesti hlavy a svalů. Tyto léky byste však neměli užívat, pokud pociťujete nevolnost nebo bolest žaludku, protože by mohly podráždit váš trávicí systém a zhoršit vaše příznaky. Léky proti bolesti obsahující paracetamol mohou v kombinaci s alkoholem zvýšit riziko poškození jater.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]