Nárůst hladiny cukru v krvi se může projevit při močení nebo problémy se zrakem

Fotografie: Alden Chadwick / Creative Commons / Attribution 2.0

Vysoká hladina cukru v krvi se vykazuje některými příznaky, které rozhodně není radno ignorovat. Naučte se je rozpoznat, abyste v případě potíží mohli včas vyhledat lékařskou pomoc.

Většina jídla, které konzumujete, se rozkládá na glukózu, již vaše tělo využívá jako primární palivo, díky němuž svaly, orgány a mozek správně pracují. Ovšem glukózu nelze použít jako zdroj energie, dokud nevstoupí do vašich buněk. Tento vstup umožňuje inzulín, hormon produkovaný slinivkou. Bez něj se glukóza stále nachází ve vašem krevním oběhu a nemá, kam jinam putovat. Takový případ však nebezpečně zvyšuje hladinu cukru v krvi, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Příznaky vysoké hladiny cukru v krvi

Naučit se rozpoznávat příznaky hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi) vám může pomoci úspěšně zvládat tento zdravotní problém. Někteří pacienti s cukrovkou je okamžitě pociťují. Jiní ne, protože jejich příznaky jsou mírné nebo nejasné. Známky hyperglykémie obvykle začínají, když hladina glukózy v krvi překročí 250 mg/dl. Mohou se zhoršovat, čím déle se onemocnění neléčí.

  • Časté močení,
  • únava,
  • zvýšená žízeň,
  • rozmazané vidění,
  • bolest hlavy.

Prudký nárůst hladiny cukru v krvi

K prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi dochází, když se glukóza nahromadí v krevním řečišti a zvýší se hladina cukru v krvi. To se může stát především po jídle. Je důležité znát prvotní příznaky vysoké hladiny cukru v krvi neboli hyperglykémie. Včasné vyšetření a léčba mohou pomoci předejít závažnějším projevům. Časné příznaky vysoké hladiny cukru v krvi mohou zahrnovat:

  • pocit žízně,
  • sucho v ústech,
  • časté močení,
  • rozmazané vidění.

Cukrovka představuje vážné zdravotní riziko. Existují příznaky, které je třeba bedlivě sledovat, ale většina lidí je nezná

cukr cukrovka
Fotografie: Pixabay

Jak zvládnout prudký nárůst hladiny cukru v krvi?

Nejlepší způsob, jak zvládnout vysokou hladinu cukru v krvi, je pravidelná kontrola a užívání léků podle pokynů. Pokud často pociťujete prudké výkyvy hladiny cukru v krvi, může lékař změnit vaši rutinu v užívání léků. Pomoci si můžete i cvičením. Pokud je však vaše hladina cukru v krvi opakovaně nad 240 mg/dl, zkontrolujte moč na ketony pomocí testovací sady.

V případě přítomností ketonů necvičte, zvýšená fyzická aktivita by mohla mít opačný efekt a hladinu cukru v krvi ještě zvýšit. Jsou-li ketony vysoké, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]