Jablko patří mezi nejzdravější ovoce

Zatímco se mnoho lidí pídí po cizokrajném ovoci s prapodivnými názvy, patří „obyčejné“ jablko, dostupné v téměř každém obchodě, mezi nejzdravější potraviny. Pravdou je, že jablko dnešní doby nelze srovnávat s jablíčky doby dávno minulé. Jedna studie dokonce uvedla, že dnes byste museli snít sto jablíček, abyste do sebe dostali stejný počet vitamínů, co stihlo dříve pouhé jediné jablíčko. I tak se stále drží na žebříčku zdravých potravin.

Čím je jablko tak výjimečné?

Obsahuje querecetin, flavonoid, který účinně bojuje proti růstu tumorů prostaty. Jablka mají prokazatelně antioxidační účinky, které umí bránit oxidaci v lidském organizmu. Studie jasně prokázala, že milovníci jablek mají podstatně menší riziko onemocnění nádory, rakoviny plic a kardiovaskulárních potíží. Konzumace jablíček je dokonce v nepřímé úměře dávána do souvislosti s astmatem. Obecně řečeno, čím více jablek – tím méně astmatu.

Jablka také bojují s možným rizikem rozvoje diabetu a stojí za váhovým úbytkem. Obsahují totiž pektin, což je zdroj rozpustné vlákniny, která dokáže snižovat špatný cholesterol a reguluje hladinu krevního cukru. Co se nadváhy týče, je jablko velkým pomocníkem. Nejenže má málo kalorií, ale zlepšuje trávení. Toto ovoce, které najdete běžně na pultech obchodů a skoro na každé zahrádce, je rovněž jedním z nejlepších potravinových zdrojů bóru. Ten je důležitý pro stavbu kostí a je tedy zásadní v prevenci proti osteoporóze.

Dopřejte si denně jedno jablko

Bylo zjištěno, že jablečná slupka má významnou antioxidační aktivitu a může do jisté míry inhibovat růst buněk rakoviny jater a tlustého střeva. Jablka navíc podporují imunitu, a zde je hlavní účinek přičítán vitamínu C. Mimo zhruba osmi miligramů céčka dostanete do těla i trochu zinku. Ten je nezbytný pro rozvoj bílých krvinek. Dalším důvodem, proč jíst denně aspoň jedno jablko je přítomnost draslíku, který se podílí na udržení správné hladiny vody v těle, zásobování mozku kyslíkem a zachování funkčnosti ledvin a svalů. Jak sami vidíte je mnoho důvodů, proč si jablíčko dopřát denně ke zdravé dopolední svačince.

Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová