Tabata: 4 minuty denně intenzivního cvičení místo trápení se v posilovně. Viditelné výsledky téměř okamžitě

Fotografie: Depositphotos

Pokud byste rádi dělali něco se svým tělem a získali vyrýsované svaly, objevte kouzlo tabaty. Intenzivní trénink ideální pro ty, kteří neradi marní čas.

Začít chodit do posilovny může být pro některé lidi obtížné. I když se nechtějí vymlouvat na čas, skutečně nemají prostor několikrát týdně navštěvovat tělocvičnu, hodinu cvičit a ještě pak ztrácet drahocenný čas cestou tam a zpět. Navíc se může jednat i o otázku ekonomickou. Existuje však způsob, jak si dát pořádně do těla za krátkou dobu, a přitom neutratit ani korunu, říká fyzioterapeut Daniel Bubnis.

Co je cvičení tabata?

Tabata trénink je vysoce intenzivní cvičení, jež, i když trvá jen několik minut, je schopné vás velmi efektivně udržet ve formě. Je perfektním cvičením pro ty, kteří nemají dostatek času navštěvovat posilovnu nebo fitness studio, ale přesto chtějí pro své tělo něco udělat a získat vyrýsované svaly. Lidé, již trpí jakýmkoli zdravotním problémem, by se však nejdříve měli poradit se svým lékařem, protože tabata je skutečně fyzicky náročné cvičení, přestože je velmi krátké.

Kde tabata vznikla?

Tabatu vynalezl Dr. Izumi Tabata z Japonska. Ve studii Národního institutu pro zdraví a sport v Tokiu z roku 1996 se Dr. Tabata zaměřil na 2 skupiny sportovců, jedna skupina cvičila středně intenzivně po dlouhou dobu, zatímco druhá cvičila s vysokou intenzitou po mnohem kratší dobu. Tým výzkumníků analyzoval sportovce 6 týdnů.

Poté Dr. Tabata zjistil, že první skupina zvýšila svou aerobní kapacitu (jak dlouho můžete cvičit) o 9,5 % a jejich anaerobní kapacitu (jak dlouho můžete cvičit na maximální kapacitě) o 0 %, zatímco hodnoty u druhé skupiny se zvýšily o 14 % a 28 %. Druhá skupina proto vykazovala velké zlepšení kapacity plic a využití kyslíku, zatímco první skupina došla k minimálnímu zlepšení, čímž demonstrovala obrovské výhody spojené s krátkým tréninkem s vysokou intenzitou.

Jak provádět cvičení tabata?

Cvičení tabata bylo vytvořeno pro elitní sportovce jako nástroj ke zlepšení jejich atletického výkonu, takže pokud nejste člověk příliš zvyklý na cvičení, může být pro vás zpočátku těžké udržet krok. I když začnete na nejlehčí úrovni, tabata se považuje za trénink vhodný spíše pro pokročilé.

Fotografie: Pixabay

Abyste mohli podstoupit tento typ cvičení, za dobu 20 vteřin musíte provést co nejvíce opakování jednoho cviku. Poté si dejte 10 vteřin přestávku a pokračujte dalšími 7 sériemi. V praxi to vypadá tak, že si zvolíte cvik, opakujete ho 8×, intenzivně cvičíte 20 vteřin a 10 sekund odpočíváte. Poté můžete přejít k dalšímu cviku. Doba cvičení by měla být skutečně intenzivní. Myslete na to, že se jedná o pouhých 20 vteřin, měli byste z nich vytěžit maximum.

Jen 4 minuty stačí k výrazným výsledkům

Tímto způsobem za pouhé 4 minuty dosáhnete intenzivního krátkého tréninku, který přináší významné výsledky. Docílíte větší intenzity a nižšího rizika zranění, pokud použijete pohyby, jež zahrnují více než jednu svalovou skupinu, například základní cviky jako dřepy, kliky, kroky nebo shyby.

Zdroj: Healthline