Ztuhlá krční páteř: Soubor cviků jí vrací její omezenou pohyblivost. Výsledky předčí všechna očekávání

Fotografie: Depositphotos

Sedavý způsob života často vede k tomu, že dochází k přetížení krční páteře. Svaly na ní ztuhnou a vznikají nepříjemné bolesti hlavy. Odstranit je pomáhá vhodné cvičení.

Procvičovat je nutné i krční páteř, která hodně trpí při práci v sedě u počítače. Svaly jsou jednostranně namáhány, ztuhnou a zdravotní problémy nenechají na sebe dlouho čekat. I v zaměstnání, které trávíte převážně vsedě, se oplatí občas krční páteř procvičit, a předcházet tak bolestem. Následující cvičení je pro toto vhodné, říká fyzioterapeut Gregory Minnis.

Cvik č. 1

Postavte se vzpřímeně, ruce spusťte podél těla, ramena zvedněte nahoru a vraťte je zpět. Pak ramena snižte a dejte je nazpátek. Pak proveďte rameny krouživé pohyby – nejméně 25krát.

Cvik č. 2

Opět se postavte rovně, záda jsou vzpřímená. Nyní provedete předcházející cviky, ale v opačném směru. Otočíte ramena dozadu, zvedněte je, posuňte je vpřed a opět vraťte do původní polohy. Cvičení proveďte poctivě 25krát.

Cvik č. 3

Bradu sklopte až k hrudníku, mírně otočte hlavu doleva, vraťte ji zpět. Pak otočte hlavu doprava a opět se vraťte do výchozí polohy. Cvičení by mělo být pomalé, plynulé a neměli byste při něm cítit napětí v krční páteři. Vše opakujte 6krát v různých směrech.

Cvik č. 4

Postavte se vzpřímeně, hlavou otočte doleva a vraťte ji zpět. Pak otočte hlavou doprava a vraťte ji zase zpátky do původní polohy. Tento cvik byste měli opakovat 10krát.

Fotografie: Pixabay

Cvik č. 5

Krční páteř je možné procvičit tak v lehu na zádech. Připažíte, nadechnete se a hlavu zvednete tak, aby se vám vytvořila druhá brada. Při výdechu se pak budete vracet zpátky do lehu. Opakujte 10krát.

Cvik č. 6

Nyní krční páteř procvičíte podobným cvikem, kdy v lehu na zádech hlavu zvednete, aby vznikla dvojitá brada, a hlavou budete otáčet ze strany na stranu. Zopakujete 10krát a hlavu vrátíte zpátky na podložku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]