Inkubační doba je u nového typu koronaviru poměrně dlouhá

Fotografie: Freepik

Koronavirus je vir, způsobující potíže s dýcháním u lidí i u zvířat. Jak je již známo, v roce 2019 se v čínském městě Wu-chan objevil nový typ koronaviru, který se nazývá SARS-CoV-2. Rychle se rozšířil do celého světa a zatím proti němu není vyvinuta vakcína. Infekce tímto novým typem způsobuje respirační onemocnění COVID-19.

Jak dlouho trvá, než se objeví příznaky?

Inkubační doba se stejně jako u většiny virů může lišit. Je to doba mezi nakažením virem a nástupem příznaků onemocnění. V současné době lékaři zjistili, že inkubační doba u tohoto koronaviru je 2 -14 dní.

Podle zprávy, kterou poskytl  Trusted Source, vykazuje více než 97% lidi, kteří se nakazili SARS-CoV-2, příznaky do 11,5 dne. Tento údaj se může samozřejmě změnit, vědci stále tento koronaviru studují. Mnoho lidí příznaky nemusí mít, ale nemoc u nich propukla. Naopak mohou mít lidé horší příznaky a skončit v nemocnici.

Fotografie: Freepik

Jak se tento koronavirus přenáší?

Z médií a tiskovin víme, že se šíří z člověka na člověka blízkým kontaktem. Pokud nakažená osoba kýchne nebo zakašle, kapičky se rozptýlí ve vzduchu a člověk, který je blízko, se snadno nakazí. Tento koronavirus je vysoce nakažlivý a je pro něj snadné dostat se na člověka.

Někteří jedinci ale nemusí vykazovat žádné příznaky a přesto mohou být nakažení a virus přenášet. Virus se ale může přenášet také dotykem něčeho kontaminovaného. Na některých površích se koronavirus udrží několik týdnů.

Jak se proti koronaviru chránit?

Existuje několik způsobů, jak se proti koronaviru chránit.

  • Často si mýt ruce
  • Používat dezinfekci
  • Dodržovat odstup alespoň 2 metry
  • Nesdílet s ostatními věci osobní hygieny

Při mytí rukou používejte mýdlo a ruce si myje alespoň 20 vteřin. Můžete místo mýdla použít i dezinfekci s minimálně 60% alkoholu.

Dvoumetrový odstup dodržujte, i když se bavíte se známým nebo přítelem. Vyhýbejte se také velkým skupinám lidi. Zbytečně se nedotýkejte obličeje. Nedělte se s ostatními o svoje nádobí, přípravky na rty nebo ruce, nebo zubní kartáčky. Pravidelně otírejte kliky, klávesnice, zábradlí nebo i WC čisticími prostředky. Pozor si dávejte také na tlačítka ve výtahu nebo v obchodě při výběru pečiva nebo zeleniny.

Pokud máte pocit, že máte příznaky, neváhejte zavolat svému lékaři. Ten podle vašich příznaků vyhodnotí, snad je dobré zůstat v domácí karanténě nebo je nutné navštívit nemocnici, kde vám udělají test na COVID-19.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]