Infarkt nikdy nepřichází bez varování. První symptomy se ukazují už týdny před příhodou

Fotografie: Depositphotos

Ne všichni, kteří prodělají infarkt, mají stejné příznaky. Některé infarkty „přicházejí“ náhle, ale mnoho z nich udává varovné příznaky již o několik hodin, dní, nebo dokonce týdnů dříve.

Přestože se v posledních dvou letech oči celého světa upíraly na pandemii koronaviru, není to jen COVID-19, co nás sužuje. Kardiovaskulární onemocnění jsou stále velmi nebezpečná, přičemž ve statistikách vede infarkt myokardu. Infarkt myokardu je o to nebezpečnější, že ho včas nerozpoznáme. Čím dříve však navštívíme lékaře, tím větší máme šanci na uzdravení, potvrzuje doktorka Megan Soliman.

Známky, na které je třeba dávat pozor

Prvním varovným příznakem může být opakující se bolest nebo tlak na hrudi (angina pectoris), které jsou způsobeny fyzickou aktivitou a které se zmírní při odpočinku. Angina pectoris je způsobena dočasným snížením průtoku krve do srdce. Srdeční infarkty jsou obvykle považovány za velmi dramatické scénáře.

Každému se vybaví člověk, který náhle upadne na zem s tlakem na levou ruku nebo hrudník uprostřed náhle vzniklé bolesti na hrudi. Ve skutečnosti se však více než polovina všech infarktů začíná projevovat již několik týdnů před nimi. Tyto příznaky nenápadně varují jedince před nebezpečím, ale snadno se ignorují. Varovný příznak infarktu se může objevit i při tak jednoduché činnosti, jako je chůze.

Potíže s dýcháním při chůzi

Kardiologové tvrdí, že potíže s dýcháním při chůzi mohou být jasným indikátorem toho, že vás brzy může postihnout infarkt. Pokud se cítíte zadýchaní nebo vaše tělo začne přirozeně dýchat krátkými mělkými nádechy, téměř jako byste se snažili nadechnout vzduchu po dlouhém plavání v moři, může to být jeden z prvních příznaků infarktu.

měření krevního tlaku
Fotografie: Pexels

Podle lékařů může být dušnost, která se objevuje při činnosti, jako je chůze, známkou toho, že vaše srdce nepřečerpává krev dobře. Pokud srdeční sval nemůže účinně pumpovat krev, může jeho část ztratit kyslík, což může vést k srdečnímu infarktu.

Dávejte si pozor na další příznaky infarktu

Pokud srdeční sval nedostává dostatek krve, pravděpodobně se u vás projeví více příznaků než jen potíže s dýcháním. Je důležité dávat si pozor na bolest na hrudi. Bolest na hrudi spojená s dušností, nevolností a/nebo silným pocením jsou varovnými příznaky srdečních problémů a měly by být vyšetřeny. Je důležité co nejdříve vyhodnotit tento typ bolesti.

Dušnost a nepříjemné pocity na hrudi jsou příznaky, které často jdou ruku v ruce, ale při srdečním infarktu se mohou dýchací potíže objevit ještě předtím, než se objeví typická bolest na hrudi. Mnoho pacientů si stěžuje na necitlivost nebo brnění rukou a dlaní bezprostředně před infarktem. Pokud se procházíte a začnete cítit brnění v rukou následované napětím na hrudi nebo v podpaží, buďte ve střehu.

Pokud jde o prevenci poškození při infarktu: „Včasná léčba zachová co nejvíce srdeční tkáně a pomůže zabránit invaliditě,“ říká doktorka Megan Soliman. Jestliže u sebe nebo u někoho jiného zaznamenáte všechny tyto příznaky srdečního infarktu, okamžitě zavolejte první pomoc. V nemocnici mohou zdravotníci provést testy, aby zjistili, zda máte infarkt, a rozhodnout o nejlepší léčbě. Vaše šance na přežití infarktu jsou tím větší, čím dříve je zahájena neodkladná léčba.

Zdroj: Healthline