SOS: Jak poznat, že tepny trpí na neprůchodnost. Rozpoznání varovných signálů zachraňuje životy

Fotografie: Depositphotos

Ucpané tepny jsou jednou z hlavních příčin příchodu infarktu myokardu či ischemické choroby srdeční. Rozpoznejte včas příznaky zablokovaných tepen.

Ucpané tepny blokují průtok krve a unavují srdce, což prudce zvyšuje riziko srdečního záchvatu, jako je infarkt myokardu nebo ischemická choroba srdeční, říká doktorka  Alana Biggers. Každý rok tisíce lidí prožijí infarkt myokardu nebo zemřou na ischemickou chorobu srdeční. Hlavní příčinou je především unavené srdce, které musí pracovat více než obvykle kvůli ucpaným tepnám. Pamatujte, že včasné rozpoznání příznaků blokovaných tepen je otázkou života a smrti.

Ucpané tepny o sobě dávají vědět

Schopnost včas rozpoznat varovné signály, které tělo vykazuje, aby informovalo, že existuje vážný problém ucpaných tepen, je otázkou života a smrti. Zde jsou 4 hlavní příznaky, jež naznačují, že máte vážný problém s blokovanými tepnami a měli byste okamžitě informovat svého lékaře.

Erektilní dysfunkce

Muži mají to štěstí, že má jejich tělo zabudovaný varovný systém pro tichou ischemickou chorobu srdeční. Když je dosažení erekce obtížné nebo nemožné, může to být známka ucpaných tepen v pánvi, která se objeví dávno předtím, než dojde k infarktu. Mezi nástupem problémů s erektilní dysfunkcí a zjištěním ischemické choroby srdeční uplyne v průměru 3–5 let, což je dostatek času na přijetí opatření.

Vypadávání vlasů, plešatost

Bylo prokázáno, že rozsáhlá plešatost v horní části hlavy je indikátorem zvýšeného rizika tiché koronární srdeční choroby v jakémkoli věku. Středně těžká až silná plešatost zdvojnásobuje riziko úmrtí na srdeční onemocnění u obou pohlaví. Pokud vám tedy vypadávají vlasy více než obvykle, neváhejte se zeptat lékaře.

infarkt, bolest srdce
Fotografie: Freepik

Záhyb v ušním lalůčku

Jedním z nejpodivnějších indikátorů srdečních onemocnění je záhyb v ušním lalůčku (zejména záhyb v uchu, který se rozprostírá diagonálně od sluchového kanálu ke spodnímu konci ušního lalůčku). Záhyb ucha může být důsledkem špatného krevního oběhu, včetně tepen v srdci. Ačkoli někteří tvrdí, že ušní záhyb je pouze obecným příznakem stárnutí, vědci potvrdili, že ušní záhyb předpovídá srdeční onemocnění.

Bolest v lýtku při chůzi

Arterioskleróza může blokovat tepny dolních končetin, zejména u kuřáků, ještě předtím, než je u nich diagnostikována koronární choroba srdeční. Tento příznak vyžaduje okamžité lékařské vyšetření. Váš lékař vám vyšetří tep v nohou a provede jednoduchá měření krevního tlaku dolních končetin a průtoku krve, aby potvrdil diagnózu špatného oběhu v nohou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]