Hypnic Jerks aneb nedobrovolné záškuby, které ruší náš spánek

Už se vám někdy stalo, že jste usínali a najednou vás vzbudilo nedobrovolné (samovolné) škubnutí rukou, nohou či pocit, že padáte? Nejste sami. Je to běžný jev, známý v angličtině jako hypnic jerks. Jde o slovíčko, které nepatří zrovna mezi slušnější, ale je docela pochopitelné, že tyto jerks (potvory) otravují náš klidný spánek.

Poslední výzkumy ukazují, že tyto nedobrovolné záškuby jsou výsledkem „paličatého mozku“, kdy upadáme do spánku a on chce zachovat kontrolu. Proto sebou škubeme v době, když zrovna začneme usínat. Odborně se stavu mezi vzhůru a spánkem říká: hypogogický stav.

Jednoduše řečeno, hypnické trhnutí nastává, když se svaly stahují a nedobrovolně relaxují spastickým způsobem. Jsou však i okamžiky, kdy toto trhnutí může být způsobeno vnějším podnětem, jako je zvuk nebo světlo. Bez ohledu na to nejde zrovna o příjemné vytržení ze spánku, často zůstaneme nemile překvapení nebo nás přepadne úzkost.

Je však také možné, že se tyto záškuby odehrávají bez našeho vědomí a následující den si nemusíme nic nepamatovat, zvláště pokud se nám nepodařilo úplně probudit ze spánku. Někteří vědci se domnívají, že je to starověký reflex, který v nás přetrval a měl chránit naše předky před pádem ze stromů nebo útesů, když se chystali usnout. Někdy mohou být tyto stavy doprovázeny i výkřiky či jinými zvuky. Někteří lidé uvádějí, že zažili i záškuby doprovázené halucinacemi, což je něco, co může z jinak poklidného spánku učinit děsivý noční zážitek.

Podle vědců jsou nedobrovolné záškuby ve skutečnosti velmi častým jevem – věří se, že 60 až 70 procent lidí na celém světě zažívá tyto stavy. Ve skutečnosti si vědci nejsou zcela jisti, proč k tomu dochází. Domnívají se však, že určité faktory mohou způsobit, že se tyto divné svalové křeče stanou pravděpodobnější. Mezi ně patří absence spánku, únava, stres a úzkost. Rovněž příjem nadměrného množství kofeinu může být spouštěčem. Jestliže se i vy často ze spaní škubete, přinášíme tipy, jak situaci zlepšit.

Řešení nedobrovolných záškubů ze spaní

  • Snížení stresu – zapojte se do aktivit, které zmírňují stres
  • Relaxujte – relaxace snižuje úzkost, která může být spouštěčem záškubů
  • Zkuste bylinky – večer se pro celkové zklidnění doporučují různé čaje: heřmánkový, levandulový, mátový, citronový nebo různé čajové směsi
  • Neponocujte – často se nedobrovolné záškuby dějí lidem, kteří bývají abnormálně unavení, ponocují a nedbají na důležitost spánku
  • Snižte množství kofeinu – v neposlední řadě byste se měli vyhýbat všemu, co obsahuje kofein, zejména několik hodin před odchodem do postele

Zkuste chodit spát včas a neponocovat, kvalitní spánek a jeho délka hrají důležitou roli nejen v tomto případě, ale i celkovém zdraví. Před spánkem se již snažte naladit pozitivně, vypněte TV, internet a raději si čtěte, poslechněte hudbu, zacvičte jógu, meditujte. Dopřejte si bylinky, které pomohou s uvolněním a zklidněním.

Obrázky: 3beds, nerdsleep